PILNE

WKS Wawel świętuje setne urodziny

25 października 2019 Sport
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

"Niech pomni kto ma dobro ogólne na celu, że jedność i duch zgody to siła Wawelu" - to hasło towarzyszy klubowi od początku działalności. Wojskowy Klub Sportowy "Wawel" obchodzi jubileusz 100 lat istnienia. W piątek, 25 października, o godz. 17.30 w siedzibie klubu przy ul. Podchorążych 3 odbędą się okolicznościowe uroczystości z tej wyjątkowej okazji. 

Uroczystości rozpoczną się o godz. 17.30 odsłonięciem pamiątkowej tablicy im. Olimpijczyków WKS Wawel, w holu przed wejściem do hali głównej nowego budynku. Odsłonięcia tablicy dokonają: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i prezes Wojskowego Klubu Sportowego ppłk rezerwy Piotr Rajmund Ludwig w otoczeniu olimpijczyków: Roberta Korzeniowskiego, Edwarda Stawiarza, Tadeusza Szamreja, Barbary Ślizowskiej i Magdaleny Grzybowskiej.

O godzinie 17.40 odbędzie się jubileuszowa gala. W programie znalazły się m.in.: okolicznościowe wystąpienia, prezentacja filmu o historii klubu, wręczenie odznaczeń i medali oraz odznak Honoris Gratia, ogłoszenie wyników plebiscytu na najlepszego zawodnika i trenera 100-lecia WKS Wawel oraz koncert.

WKS Wawel powstał w 1919 roku, a jego pierwszą sekcją była sekcja piłki nożnej. W 100-letnim okresie działalności krakowski klub zapisał się złotymi zgłoskami w historii nie tylko polskiego, ale i światowego sportu. Wychował 21 olimpijczyków, setki reprezentantów Polski, którzy w barwach naszego kraju rywalizowali na największych światowych imprezach.

To właśnie Wawel szczyci się najlepszym w historii polskiego sportu zawodnikiem, czterokrotnym Mistrzem Olimpijskim, trzykrotnym Mistrzem Świata, dwukrotnym Mistrzem Europy Robertem Korzeniowskim.

To w barwach Wawelu medale olimpijskie dla Polski zdobywały Helena Rakoczy, Danuta Stachow i Barbara Śliwowska, a medale Mistrzostw Świata i Europy m.in. Mariusza Ludwig (Durlej), Barbara Bączek-Motała, Monika Filipowska, Agnieszka Frankowska, Joanna Sakowicz, Czesław Białas, Zdzisław Dzierżewicz, Łukasz Czapla, Henryk Szordykowski, Wiesław Gawlikowski, Józef Łuszczki i Aleksander Waleriańczyk.

Po kilkudziesięciu latach ścisłej współpracy z wojskiem w wyniku kolejnej reorganizacji od 1 stycznia 2002 roku Wawel przestał być klubem wojskowym. Mimo iż jest cywilnym Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej, Zarząd postanowił pozostać przy historycznej nazwie Wojskowy Klub Sportowy Wawel.

Obecnie klub prowadzi działalność sportową w sekcjach: biegów na orientację, lekkiej atletyki, piłki nożnej, piłki siatkowej kobiet i mężczyzn, strzelectwa kulowego i śrutowego, spadochronowej. Trenerzy sekcji zapraszają dzieci i  młodzież chętną do pójścia w ślady klubowych Mistrzów na zajęcia sportowe. Fot. materiały prasowe 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.