PILNE

Władze miasto porządkują krajobraz Krakowa

20 kwietnia 2018 Miasto
Autor:  Magdalena Strzebońska-Jasińska

 Do 9 maja potrwa wyłożenie do publicznego wglądu projektu uchwały krajobrazowej, która określa na jakich zasadach mogą być w Krakowie usytuowane obiekty małej architektury, ogrodzenia oraz tablice i urządzenia reklamowe. Dokument jest dostępny w Biurze Planowania Przestrzennego i na stronach urzędu miasta Krakowa.

Uchwała krajobrazowa, która ma zaprowadzić porządek na krakowskich ulicach, budzi dziś duże emocje wśród mieszkańców oraz firm reklamowych. Jak zapowiada Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa nowe prawo ma być uchwalone przed wakacjami, a wejść w życie z początkiem przyszłego roku. Mieszkańcy będą mieć dwa lata na to, by się do niego dostosować. W przeciwnym muszą liczyć się z karami. Ich wysokość nie jest jeszcze znana.

Projekt uchwały krajobrazowej odnosi się do trzech kwestii: małej architektury, ogrodzeń oraz reklam. Najwięcej kontrowersji budzi ta ostatnia, która powiązana jest z biznesem dużych firm reklamowych.

W przedłożonym projekcie uchwały wyznaczono trzy miejskie strefy. Zacznijmy od trzeciej, gdzie nowe prawo będzie najbardziej rygorystyczne. Obejmuje ona Stare Miasto, następnie obszar położony pomiędzy ulicami: dr. Twardego, Beliny Prażmowskiego, Klimeckiego Wielicką, Wadowicką, Kapelanką, ks. Józefa, a także tzw. Starej Hutę.

W drugiej strefie znajdzie się zachodnia część Krakowa, wyznaczona od ul. Olszanickiej, przez Na Błonie, po Pogórki Tynieckie.

Pierwsza strefa - największa - to pozostałe tereny znajdujące się w granicach administracyjnych Krakowa.

We wszystkich strefach, a także przy trasach wylotowych oraz terenach znajdujących się przy obiektach usługowych dozwolone będzie umieszczanie banerów na czas trwających remontów oraz imprez plenerowych, a także paneli reklamowych na przystankach. Ważne jest to, że banery na rusztowaniach będą mogły wisieć na czas robót, ale trwających nie dłużej niż 12 miesięcy i nie częściej niż co 7 lat.

Billboardy pojawią się natomiast tylko w I strefie oraz oraz terenach znajdujących się przy obiektach usługowych. W  I strefie będzie można montować je co 80 metrów.

Okrąglaki staną tylko w III strefie. Umieszczenie reklam wolnostojących (do 5 metrów) będzie możliwe w I i II strefie oraz przy ulicach wylotowych. Odległość miedzy nimi nie może być mniejsza niż 80 metrów,

Reklamy na obiektach budowlanych nie pojawią się w Starym Mieście.

 Uchwała wprowadzi też w wszystkich strefach zakaz grodzenia nieruchomości zabudowanych budynkami wielorodzinnymi, a jeśli chodzi o małą architekturę to w I strefie ławki, kosze lub latarnie muszą być wykonane z naturalnych materiałów (drewno, stal, kamień, aluminium, szkło). 

fot. krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.