Są włosy krótkie, długie, czarne, blond, rude, kręcone, proste... Ale kobiety cierpiące na raka i przechodzące ciężką chemioterapię nie mają ich wcale. Obecnie w Polsce peruki z naturalnych włosów są nierefundowane przez NFZ, a ich cena jest wyjątkowo wysoka. W odpowiedzi na tę sytuację ruszył program "Daj Włos!" prowadzony przez fundację Rak'n'Roll. Każdy, kto chce obciąć włosy, może to zrobić w szczytnym celu, czy to w salonie fryzjerskim czy samemu. Trzeba jednak wiedzieć jak.
- Moja przygoda z oddawaniem włosów na peruki do fundacji zaczęła się rok temu. A pierwszym klientem, który postanowił pomóc, przy moim drobnym udziale był... mężczyzna - opowiada nam pani Agnieszka z Kliniki Urody Expert Beauty. - Od tego czasu pojawiło się już u mnie kilka klientek z podobnym zamiarem. Czasem też namawiam panie, które decydują się skrócić włosy, do jeszcze chwili cierpliwości. Poczekamy, podrosną, a wtedy je zetniemy i przekażemy na szczytny cel - kontynuuje fryzjerka. A kto najczęściej ścina włosy na peruki? - Bardzo często są to małe dziewczynki po pierwszej komunii świętej. Zapuszczały na specjalną okazję a teraz chcą coś zmienić i jednocześnie pomóc. To piękny gest. Pomagamy jak umiemy najlepiej. Oczywiście włosy można ściąć w domu samemu ale jak komuś nie chce się potem biegać z nimi na pocztę to my wyślemy za tę osobę za darmo - zaznacza pani Agnieszka.
Nie każdy jednak wie, że taka możliwość w ogóle istnieje. Oczywiście ścięcie włosów nie jest zbyt trudne czy czasochłonne ale nie wystarczy po prostu chwycić za nożyczki, obciąć kilka kosmyków i wysłać do fundacji.
Z jakich włosów można utkać perukę?
minimalna długość to 25 cm mierzone na rozpuszczonych włosach;
włosy należy przed ścięciem umyć, bez stosowania odżywki;
włosów nie wolno pomieszać (końca z nasadą);
włosy mogą być farbowane, ale nie mogą być rozjaśniane lub farbowane henną;
Włosy można obciąć w każdym salonie fryzjerskim lub u siebie w domu, ważne jest, by były one ścięte według poniższych zasad:
1. Umyte i wysuszone włosy podziel na kilka pasm
2. Każde pasmo zapleć w warkocz, po czym zwiąż gumką (najlepiej recepturką) dla bezpieczeństwa w kilku miejscach
3. Warkocze utnij około 2 cm powyżej utrzymującej ich gumki (od strony głowy), nie należy ich wyrównywać
4. Oznacz nasadę włosa, np. włóż pod gumkę karteczkę z napisem "nasada"
5. Ścięte i dokładnie wysuszone warkocze zawiń, np. w papier lub ręcznik kuchenny
6. Wypełnij oświadczenie o przekazaniu włosów (dostępne na www.raknroll.pl/dajwlos)
7. Włosy wraz z oświadczeniem wyślij na adres: Fundacja Rak'n'Roll ul. Wiśniowa 59/6 02-520 Warszawa
- Angażujemy do współpracy także zakłady fryzjerskie, które ścinają włosy w odpowiedni sposób, a następnie przekazują je nam. Dalej wędrują do perukarni Rokoko, która robi doskonałe, wygodne i piękne peruki. Te są przekazywane za darmo kobietom, które walczą z rakiem. Dzięki temu mogą wyglądać znacznie lepiej i mają więcej siły w drodze do zdrowia - możemy przeczytać na stronie Fundacji Rak'n'Roll.
Więcej o akcji "Daj Włos", zasady ścinania i listę partnerskich zakładów fryzjerskich można znaleźć na stronie fundacji. Na przykład klikając TUTAJ.