W poniedziałek, 24 czerwca odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy budynek Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W obiekcie będą się mieścić laboratoria dwóch wydziałów uczelni. W uroczystości wziął udział Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.
Nowy budynek o kubaturze ok. 14 tys. m3 i powierzchni użytkowej wynoszącej 2,8 tys. m2 powstaje przy ul. Reymonta 13A. Przestrzeń ta będzie przeznaczona na laboratoria i sale seminaryjne dwóch wydziałów AGH: Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu oraz Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Ponadto budynek posiadać będzie system ogrzewania geotermalnego opartego na pompach ciepła. Obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
WWNiG przewidział w nowym budynku piętnaście laboratoriów, w tym m.in. przeznaczone do zajęć z geoenergetyki, rzeczywistości rozszerzonej czy niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. Wydział prowadzi rozległe badania w sektorze utrzymania bezpieczeństwa energetycznego. Działania z tym związane wymagają bezpośredniego kontaktu z węglowodorami, które wydobywane są ze złóż oraz transportowane do odbiorców. Dlatego wszystkie laboratoria zostały wyposażone w nowoczesne instalacje wentylacyjne umożliwiające pracę z gazami i lotnymi cieczami. Ciekawostką jest wykonanie dwóch otworów wiertniczych w piwnicy budynku w celu uzyskania warunków badawczych jak najbardziej odzwierciedlających sytuację rzeczywistą na złożu węglowodorów.
Z kolei WEAIiIB w nowym budynku zagospodaruje dla swoich studentów 10 nowych pracowni, gdzie będzie kształcić ich m.in. z zakresu napędów elektrycznych w pojazdach samochodowych, techniki mikroprocesorowej, bezprzewodowej transmisji danych i energii, a także sensoryki samochodowej. W nowej pracowni pojawi się symulator wirtualnych jazd testowych. Dodatkowo studenci będą mogli swobodnie modelować systemy aktywnego bezpieczeństwa czy jazdy autonomicznej. Z kolei laboratorium biomechaniki będzie wyspecjalizowane w prowadzeniu takich przedmiotów jak inżynieria rehabilitacji ruchowej, telechirurgia i robotyka medyczna czy modelowanie procesów biologicznych.
Planowane oddanie obiektu do użytku przewidziane jest na ostatni kwartał bieżącego roku.
Fot. Jakub Kołoczek, KSAF AGH.jpg
Źródło: materiały prasowe