PILNE

Woda mineralna dobierana do potraw jak wino? To możliwe!

10 lipca 2018 Miasto
Autor:  Sabina Obajtek

O tym, że woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, wie każdy. O tym, że „mineralki” znajdujące się w Małopolskiej Karcie Wód Mineralnych są do tego najlepsze, przekonywali dziś goście spotkania zorganizowanego w ramach projektu „Made in Małopolska”.

Dzisiaj przed południem w restauracji Filipa 18, mieszczącej się w hotelu Indigo, odbyło się spotkanie promujące Małopolską Kartę Wód. Jest to specjalnie przygotowane „wodne menu”, ułatwiające dobór napoju do preferencji smakoszy. A jest w czym wybierać, ponieważ w karcie znalazło się aż 20 rodzajów wód mineralnych z całej Małopolski.

– Jak z karabinu maszynowego można wymieniać kolejne znakomite marki, mające już swoją wypromowaną pozycję. Teraz stanęliśmy przed bardzo ambitnym projektem "Made in Małopolska", polegającym na tym, że - oprócz karty win - pojawi się karta wód mineralnych. Hydrosommelierzy pięknie opisali nasze wody, które rzeczywiście są różnorodne. – podkreślał Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Dzięki szczegółowym, plastycznym opisom każdej z wód, łatwiej będzie dobrać napój np. do dań kuchni orientalnych, owoców morza i deserów. Doskonale sprawdzi się również przy wyborze uzupełnienia do win oraz mocniejszych trunków, tym samym ułatwiając sztukę pairingu, czyli odpowiedniego dopasowania napoju do alkoholu i dań. Konsumenci z karty dowiedzą się m.in. o tym, że do dań rybnych odpowiednia jest woda z owocową nutą i lekkim akcentem liści, a do karmelowych i mlecznych deserów najbardziej pasują te o subtelnych aromatach. Uzupełnieniem opisów są cenne informacje o zawartości składników mineralnych i ciekawostki związane z ich źródłem. W karcie, opracowanej przez wybitnych hydrosommelierów, znalazły się wody czerpane z małopolskich ujęć. To pierwszy taki projekt w Polsce, a zarazem kolejny etap działań promujących wody mineralne  w ramach projektu "Made in Małopolska".

– Jeżeli chodzi o Małopolskę, to jest to niewątpliwie największy i najcenniejszy surowiec; żadne z województw w Polsce nie posiada takiej ilości tak cennych, a niekiedy nawet unikatowych wód i musimy mieć tego świadomość. – zaznaczała prof. Lucyna Rajchel z Akademii Górniczo Hutniczej.

Teraz Małopolska Karta Wód Mineralnych trafi do restauracji i hoteli w całym kraju, pozwalając na poznanie tego wyjątkowego smaku i aromatu większemu gronu odbiorców. Pierwszym takim lokalem, gdzie pojawią się karty będzie krakowska restauracja Filipa 18.

Fot. malopolska.plZamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.