PILNE

Wojewoda zmienił nazwy trzech ulic. Prezydent Krakowa: to niesprawiedliwa decyzja

13 grudnia 2017 Miasto
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Wojewoda małopolski zmienił nazwy trzech krakowskich ulic. Skorzystał z prawa, jakie dała mu uchwalona w zeszłym roku ustawa dekomunizacyjna. Zdaniem władz Krakowa to “niesprawiedliwa decyzja”.

Ulica Józefa Marcika ma stać się ulicą Stefana Korbońskiego, ul. Kiejstuta Żemaitisa będzie nosić nazwę gen. Mieczysława Smorawińskiego, a ul. Wincentego Danka - Józefa Grzesiaka „Czarnego". Taką decyzje podjął wojewoda małopolski, po tym, jak prezydent Jacek Majchrowski wbrew opinii Instytutu Pamięci Narodowej nie zgodził się na zmianę nazw tych trzech ulic.

Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu samorządy miały czas do 2 września na zmiany nazw ulic, placów, mostów, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. IPN znalazł w Krakowie 9 takich ulic (w naszym mieście duża dekomunizacja została przeprowadzona już w latach 90-tych). Jednak w uchwale, którą radni przegłosowali pod koniec sierpnia znalazło się tylko 6 z nich.

Prezydent, który był autorem projektu uchwały nie zgodził się bowiem na likwidację ulicy Józefa Marcika, o którym IPN pisze „najprawdopodobniej związany z grupą komunistycznych działaczy młodzieżowych”. - To był 23 letni chłopak zastrzelony przez Niemców, który zginął z okrzykiem „niech żyje wolna Polska” - przypomina prezydent.

Jacek Majchrowski sprzeciwił się również zmianom na ul. Kiejstuta Żemaitisa i Wincentego Danka. – Obaj byli związani z krakowskimi uczelniami, AGH i WSP, pierwszy rozwijał w Polsce przemysł hutniczy, drugi – polonista, pedagog, po wojnie organizujący gimnazjum w Krzeszowicach, potem dyrektor krakowskiej szkoły. Ci ludzie budowali państwo w takich warunkach jakie były - argumentuje prezydent.

Wojewoda Piotr Ćwik jest jednak innego zdania i korzystając z prawa, jakie daje mu ustawa, sam podjął decyzję o zmianie patronów, wydając dziś tak zwane zarządzenia zastępcze.

- Patrząc na dokonania tych osób, uważamy, że jest to niesprawiedliwa decyzja - komentuje Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Majchrowskiego. - Pan prezydent sprawdza właśnie, czy mamy możliwość odwołania się od niej, jeśli okaże się, że tak, wówczas takie odwołanie zostanie złożone - zapowiada Chylaszek.

Wcześniej, na mocy uchwały rady miasta, nazwy zmieniło 6 krakowskich ulic: ul. Janka Szumca w Swoszowicach zmieniła nazwę na prof. Wiktora Zina, autora popularnego cyklu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”. W Bronowicach ul. Zygmunta Młynarskiego stała się ul. Marka Nawary, zmarłego 6 lat temu pierwszego marszałka województwa małopolskiego. Z kolei dla ul. Jana Szwai prezydent zaproponował imię Władysława Konopczyńskiego. Na Prądniku Czerwonym dekomunizacja objęła trzy ulice. I tak, zgodnie z propozycją prezydenta, ul. Emila Dziedzica stała się ul. Marka Eminowicza, znanego nauczyciela historii w V LO, ul. Franciszka Kajty - ul. Henryka Wereszyckiego (historyka), a ulica poety Lucjana Szenwalda - ul. Majora Pilota Stefana Janusa.

Kim byli nowi patroni krakowskich ulic zaproponowani przez wojewodę?

Stefan Korboński, był zasłużonym politykiem ruchu ludowego, prawnikiem, działaczem PSL, jednak jego związki z Krakowem są bardzo luźne. Gen. Mieczysław Smorawiński to z kolei pochodzący z Kalisza generał brygady Wojska Polskiego, który został zamordowany w Katyniu. Z Krakowem znacznie mocniej związany był natomiast Józef Grzesiak „Czarny”, instruktor harcerski, drużynowy “Czarnej Trzynastki”, który przyczynił się do rozwoju harcerstwa w Krakowie, był też żołnierzem Armii Krajowej.

Dziś wojewoda Piotr Ćwik poinformował również o zmianie nazw ulic w innych małopolskich gminach, których władze do tej pory tego nie zrobiły. Dotyczy to:

- ulicy o dotychczasowej nazwie „Andrzeja Benesza” położonej w miejscowości Bochnia w gminie Miasto Bochnia nadana została nazwa „kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy””,

- ulicy o dotychczasowej nazwie „Franciszka Kaima” położonej w miejscowości Bochnia w gminie Miasto Bochnia nadana została nazwa „Stefana Korbońskiego”,

- ulicy o dotychczasowej nazwie „Bolesława Skowrona” położonej w miejscowości Miechów-Charsznica w gminie Charsznica nadana została nazwa „Tadeusza Kościuszki”,

- ulicy o dotychczasowej nazwie „21 Stycznia” położonej w miejscowości Muszyna w gminie Muszyna nadana została nazwa „Romana Dmowskiego”,

- ulicy o dotychczasowej nazwie „27 Stycznia” położonej w miejscowości Szaflary w gminie Szaflary nadana została nazwa „Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego”,

- ulicy o dotychczasowej nazwie „Bruno Olbrychta” położonej w miejscowości Wadowice w gminie Wadowice nadana została nazwa „dr. Gustawa Studnickiego”.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.