PILNE

Wojna i pokój w tańcu. Przed nami „Cracovia Danza”

19 lipca 2018 Kultura
Autor:  Sabina Obajtek

Już w najbliższą niedzielę rozpocznie się 19. Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza". Przez cały tydzień na krakowian czekać będą pokazy, warsztaty, a nawet...bale!

Hasło tegorocznej edycji, przypadającej na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, to: „Wojna i pokój”. Z tej okazji w programie znalazło się wiele pokazów związanych z wojną i wojskowością. Nie zabraknie więc tanecznych prezentacji przedstawiających batalie, turnieje, marsze, parady, pojedynki, a także choreograficznych ilustracji walki z różną bronią, w różnych okresach historycznych i w różnych stylach. – Dla mnie jedną z najważniejszych cech jest niezwykle wysoki poziom artystyczny wydarzeń, które w tym roku proponujemy. Nie ukrywam, że w tym roku udało nam się podtrzymać i ubogacić wypróbowaną już formułę. To harmonia pomiędzy wydarzeniami edukacyjnymi a wydarzeniami artystycznymi, które chcemy oferować dla szerokiej publiczności. – mówiła na dzisiejszej konferencji Romana Agnel: dyrektor artystyczny festiwalu.

„Cracovia Danza” rokrocznie przyciąga wielu gości z różnych części świata i nie inaczej będzie w tym roku. Do Krakowa przyjadą osoby m.in.: z Indii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Węgier, USA, Rosji i Litwy. Po raz pierwszy nasz kraj odwiedzi mistrz indyjskiego tańca wojennego Chhau – Rakesh Sai Babu. Zaproszenie przyjął także Pierre-Francois Dollé, twórca słynnej formacji Fantaisies Baroques, który będzie jednym ze współtwórców spektaklu finałowego „Mars Des Nations”. – Przygotowuję część francuską, ale znajdą się też obrazy przedstawiające wojny w innych krajach. To obraz wojny i pokoju, który jest połączony właśnie poprzez taniec. – zdradził Pierre-Francois Dollé. Ponadto na scenach festiwalowych będzie można podziwiać znane w świecie tancerki, m.in.: Alaknandę Bose (Indie), Barbarę Segal (Anglia), Marie-Claire Bär Le Corre (Francja) czy Anę Yepes (Hiszpania).

Podczas „Cracovia Danza” zabytkowe przestrzenie Krakowa, takie jak: Rynek, Barbakan, dziedzińce Collegium Maius i Pałacu Biskupa Erazma Ciołka zamienią się w wyjątkowe sceny taneczne. Organizatorzy przygotowali m.in. pokazy „Breve Regnum” i „Harmonia Mundi”, nawiązujące do historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także „Bassa Danza z Madonnami”, odwołujący się do zbiorów Muzeum Narodowego z ekspozycji w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. – Jeżeli chodzi o „Cracovia Danza” to Pałac Biskupa Erazma Ciołka to trochę taki „dom” festiwalu; my jesteśmy szczęśliwymi gospodarzami i mamy nadzieję, że nasza współpraca z festiwalem będzie się dalej rozwijać. – zapewniał Łukasz Gaweł: zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.

Chętni tanecznych wrażeń będą mogli doświadczyć ich na własnej skórze, ponieważ w sobotni wieczór, po spektaklu, czeka na nich także bal publiczności na Rynku. Przygotować się do niego można poprzez warsztaty taneczne, które rozpoczną się 22 lipca. Wstęp na wszystkie imprezy festiwalu oprócz warsztatów jest wolny.

Fot. materiały prasowe 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.