29 wrzesnia 2017 Anna Kolet-Iciek

Wojtek przegrał walkę z chorobą. Nie udało się znaleźć dawcy

Zdrowie

Nie udało się znaleźć dawcy szpiku dla 22-letniego Wojtka. Chłopak zmarł po niespełna dwóch miesiącach walki z chorobą.

Historię Wojtka, chorego na ostrą białaczką szpikową opisywaliśmy na początku września. To wówczas fundacja DKMS Polska intensywnie poszukiwała dla chłopaka dawcy szpiku. W połowie miesiąca w Krakowie zorganizowano akcję pod hasłem „Dzień dawcy szpiku dla Wojtka i innych!”, która polegała na rejestracji potencjalnych dawców.

Wówczas do punktu pobrań zlokalizowanych m.in. na Małym Rynku i w galeriach handlowych zgłosiło się ponad 1250 osób. Fundacja miała nadzieję, że wśród nich znajdzie się bliźniak genetyczny Wojtka i dzięki temu chłopak dostanie szansę na życie. - Niestety to się nie udało. Wojtek zmarł w tym tygodniu - mówi Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS.

Przedstawiciel fundacji jest przekonany, że podczas krakowskiej akcji większość osób zarejestrowała się właśnie z uwagi na Wojtka, który był człowiekiem zasługującym na podziw i szacunek, a przy tym zwykłym chłopakiem mającym swoje pasje i marzenia. - Wojtek na dwa tygodnie przed wiadomością o swojej chorobie ściął włosy i przekazał je dzieciom chorym na białaczkę. Zaraz potem sam usłyszał podobną diagnozę - mówi Leszek Lewandowski. - Wierzymy, że wśród osób, które w Krakowie odpowiedziały na nasz apel znajdą się takie, które będą mogły uratować życie komuś innemu, a Wojtek będzie miał w tym swój udział - dodaje Lewandowski.

Dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kilogramów (bez dużej nadwagi). Rejestracja do bazy dawców szpiku zajmuje tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Zestaw do pobrania materiału genetycznego można również zamówić na koszt fundacji za pośrednictwem formularza zamieszonego na stronie DKMS.

Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.