Wróciła Ekstraklasa! Sportowe podsumowanie tygodnia

22 lipca 2019 Sport
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Nareszcie! Po tygodniach sportowej posuchy wreszcie wróciła Ekstraklasa. Do tego "krótkie" emocje w europejskich pucharach, nadal otwarte okienko transferowe i początek rozgrywek w niższych ligach - to wszystko zwiastuje, że sezon ogórkowy już za nami.

Liga Europy:

Cracovia - DAC Dunajska Streda 2-2 po dogr .(1-1; 1-0)
Rafael Lopes 2', Davis 120' (s) - Ronan 47', Ramírez 94'.

Krótka była w tym sezonie przygoda Cracovii w Lidze Europy. "Pasy" podtrzymały niechlubną tradycję i po raz trzeci przegrały w pierwszym dwumeczu, który miały do rozegrania w europejskich pucharach. Do grona pogromców Cracovii, oprócz Szachtiora Soligorsk i Shkendiji Tetovo dołączyła ekipa DAC Dunajskiej Stredy.

Mecz rozpoczął się jednak świetnie dla krakowian, bo już w 2. minucie na prowadzenie wyprowadził ich Rafael Lopes. Wraz z upływem spotkania do głosu zaczęli jednak dochodzić goście, choć w pierwszej połowie Cracovia miała także swoje szanse do podwyższenia rezultatu. Brakowało jednak precyzji lub na posterunku stawał Jedlička. Jego vis-a-vis i krajan, Michal Peškovič również prezentował w tym spotkaniu świetną formę. Tuż po rozpoczęciu drugiej połowy Słowacy wyrównali - a konkretnie dokonał tego Irlandczyk grający w ich barwach - Connor Ronan. Od tej pory to goście osiągnęli przewagę w tym spotkaniu, a Cracovia przedłużenie szans na pozostanie w rozgrywkach Ligi Europy może zawdzięczać głównie postawie swojego golkipera. Remis 1-1 po regulaminowych 90. minutach oznaczał dogrywkę. A tę znów z wysokiego "C" zaczęli goście. Ramírez wykorzystał fatalne zachowanie Helika i dał zespołowi DAC prowadzenie i kapitalną zaliczkę, ponieważ w związku z przepisem o bramkach zdobytych na wyjeździe Cracovia potrzebowała już dwóch goli do awansu. Udało się zdobyć tylko jednego gola, już w doliczonym czasie dogrywki podanie do Rubio tak niefortunnie przeciął Davis, że skierował futbolówkę do własnej bramki. Był to jednak tylko gol na otarcie łez, ponieważ do kolejnej rundy przeszli Słowacy, którzy zaprezentowali w kontekście dwumeczu jednak dojrzalszy futbol od Cracovii i wydaje się, że awansowali zasłużenie.

Cracovia: Peškovič - Râpă, Helik, Jablonský, Ferraresso - Čečarić (106' Rubio), Gol, van Amersfoort, Dąbrowski (72' Dimun), Hanca (95' Piszczek) - Rafael Lopes (84' Wdowiak).

DAC: Jedlička - Koštrna, Šatka, Kružliak, Davis - Čmelík (24' Blackman), Ronan, Vida, Kalmár (106' Taïwo), Divković (120' Beskorowajnyj) - Ramírez (98' Vida).

Piłka nożna - Ekstraklasa, 1. kolejka:

Wisła Kraków - Śląsk Wrocław 0-1 (0-0)
Štiglec 62'.

Nie udała się Wiśle inauguracja przed własnymi kibicami. Trzeba przyznać, że "Biała Gwiazda" przystąpiła do tego spotkania mocno osłabiona przez urazy, szczególnie brak było Błaszczykowskiego, Bashy i Savicevicia. Mimo to w pierwszej połowie obraz gry był wyrównany i obie strony miały swoje szanse - najpierw u gości próbował aktywny w tym spotkaniu Pich, a wśród gospodarzy swoje szanse mieli Jean Carlos i Drzazga, jednak na posterunku był Putnocký. Słowak kapitalną interwencją popisał się również kilka minut po przerwie, gdy przed szansą znów stanął Drzazga. Chwilę później odpowiedział Gąska, a Buchalikowi w sukurs przyszedł słupek. W 62. minucie Śląsk dopiął swego - do siatki Wisły trafił, bardzo ładnym strzałem sprzed pola karnego, debiutujący we wrocławskiej drużynie Dino Štiglec. Po bramce wrocławianie kontrolowali przebieg gry, a Wisła próbowała wypracować okazję do wyrównania, jednak robiła to niemrawo i nie miała zbyt wiele pomysłu na przedarcie się przez szeregi obronne Śląska. Pod bramką krakowian walczył z kolei aktywny po wejściu na boisko Musonda, jednak już do końca meczu wynik nie uległ zmianie i Wisła musiała przełknąć gorycz porażki w inauguracyjnym meczu sezonu po raz pierwszy od 21. lat.

Wisła: Buchalik - Niepsuj, Janicki, Klemenz, Sadlok - Drzazga (79' Bałaniuk), Jean Carlos Silva (89' Buksa), Boguski, Wojtkowski, Mak - Brożek.

Śląsk: Putnocký - Broź, Celeban, Golla, Štiglec - Gąska (67' Musonda), Mączyński, Chrapek, Pich (77' Łabojko), Płacheta - Szczepan (86' Erik Expósito).

Żółte kartki: Boguski - Celeban, Chrapek.

Zagłębie Lubin - Cracovia 1-1 (1-1)
Bohar 5' - Rafael Lopes 23'.

Nie udało się Cracovii przełamać na inaugurację ligi passy remisów zapoczątkowanej w europejskim dwumeczy z DAC Dunajska Streda. Tym razem "Pasy" podzieliły się punktami z Zagłębiem Lubin. "Miedziowi" Zaczęli to spotkanie z animuszem i przycisnęli Cracovię, co przyniosło szybki efekt, bo już w 5. minucie Bohar strzałem z dystansu pokonał Hroššo zastępującego w tym meczu Peškoviča w bramce Cracovii. Po kilku minutach piłkę po raz drugi do siatki skierował Guldan, jednak sędzia tego spotkania uznał, że faulował on przed oddaniem strzału, w związku z tym bramka nie została uznana. Gdy wydawało się, że kolejny gol dla Zagłębia może być kwestią czasu, świetnym zagraniem popisał się van Amersfoort, który odnalazł prostopadłą piłką Rafaela Lopesa, a ten pewnym uderzeniem po ziemi pokonał bezradnego Forenca. Po tym golu obraz gry nieco się wyrównał, jednak wciąż przeważali Lubinianie. Bardzo intensywnie rozpoczęła się druga połowa - sytuacje pojawiały się z obu stron, a tempo gry było bardzo szybkie. Piłka wpadła nawet do bramki Zagłębia, jednak gol Hanci nie został uznany, bo sędzia dopatrzył się pozycji spalonej. Przed końcem spotkania dobrą okazję miał jeszcze Rafael Lopes, jednak piłke sprzed linii bramkowej wybił Guldan i mecz zakończył się podziałem punktów.

Zagłębie: Forenc - Kopacz, Guldan, Oko, Balić - Czerwiński (80' Pawłowski), Tosik, Poręba (80' Pakulski), Starzyński, Bohar (86' Szysz) - Tuszyński.

Cracovia: Hroššo - Râpă, Dytiatjew, Datković, Pestka (75' Diego Ferraresso) - Čečarić (46' Hanca), Dimun, Gol (63' Lusiusz), van Amersfoort, Wdowiak - Rafael Lopes.

Żółte kartki: Gol, Lusiusz.

II liga:

Sparingi:

Garbarnia Kraków - Wisła Sandomierz 1-0
Szewczyk.

Garbarnia: (I połowa) Frątczak - Piszczek, Jurkowski, Masiuda, Duda, Górecki, Kostrubała, Kołbon, Wyjadłowski, Surmiak, Wójcik.

(II połowa) Nowak - Kowalski, Kujawa, Jurkowski, Mruk, Marszalik, Kuczak, Słoma, Szewczyk, Włodyka, Feliks. W II połowie grał także: Baran.

Garbarnia Kraków - Podhale Nowy Targ 1-0
Szewczyk.

Garbarnia Kraków: (I połowa) Kozioł - Kowalski, Masiuda, Duda, Jurkowski, Mruk, Kuczak, Słoma, Marszalik, Szewczyk, Feliks.

(II połowa) Frątczak - Piszczek, Kujawa, Kostrubała, Górecki, Kowalski, Kołbon, Surmiak, Włodyka, Wyjadłowski, Wójcik, Baran.

Roszady kadrowe w krakowskich klubach Lotto Ekstraklasy:

Otwarte jest okienko transferowe, które potrwa do końca sierpnia. Poniżej podajemy potwierdzone informacje dotyczące krakowskich klubów występujących w Lotto Ekstraklasie, oraz II i III lidze, które będziemy co tydzień aktualizować.

Cracovia - przyszli:

Lukáš Hroššo - 32-letni bramkarz; dotychczas występował w: Nitrze, Slovanie Bratysława, Slovanie Liberec, Dukli Praga i Zagłębiu Sosnowiec. Cracovia podpisała z nim 3-letni kontrakt, począwszy od 1 lipca b.r.

Rafael Lopes - 27-letni napastnik; dotychczas występował w portugalskich drużynach: AD Esposende, Varzim SC, Vitórii Setúbal, Moreirense FC, FC Penafiel, Académice Coimbra, GD Chaves, Boaviscie Porto i cypryjskiej Omónii Nikozja. Z Cracovią związał się 2-letnim kontraktem.

Rubén López Huesca "Rubio" - 23-letni napastnik; dotychczas występował w hiszpańskich drużynach: Elche CF, Elche Ilicitano CF, CE L'Hospitalet, Real Zaragoza CD B i CD Alcoyano. Z Cracovią podpisał kontrakt na 3 lata. Prywatnie, jest bratem Carlitosa, grającego aktualnie w Legii Warszawa (wcześniej w Wiśle Kraków).

David Jablonský - 27-letni obrońca; dotychczas występował w czeskich drużynach: FK Teplice, FC Zenit Čáslav, FK Arsenal Česká Lípa, FK Ústí nad Labem, FK Baník Sokolov, Tom Tomsk i ostatnio w bułgarskiej Lewski Sofia. Z "Pasami" związał się trzyletnim kontraktem.

Pelle van Amersfoort - 23-letni pomocnik; dotychczas występował w holenderskich drużynach: FC Haarlem, ADO '20 (Heemskerk), sc Heerenveen i Almere City FC.  Z drużyną trenera Probierza związał się trzyletnią umową.

Kamil Pestka -po udanym Mundialu U-20, niespełna 21-letni obrońca powrócił do Cracovii z wypożyczenia do pierwszoligowego Chrobrego Głogów i będzie walczył o miejsce w pierwszym składzie "Pasów".

Dorian Pituła -19-letni obrońca, wychowanek "Pasów" został włączony do drużyny seniorów, po ukończeniu wieku juniora.

Cracovia - odeszli:

Krystian Stępniowski -bramkarz, spędził w Cracovii 5 lat, z krótką przerwą na jedną rundę sezonu 2017/18, gdy był wypożyczony do Pogoni Siedlce. Rozegrał dwa spotkania ligowe. Jego umowa z "Pasami" zakończyła się i nie zostanie ona przedłużona. Podpisał dwuletnią umowę z Zagłębiem Sosnowiec.

Airam Cabrera - napastnik, spędził w Cracovii 1 sezon. Grając w drużynie "Pasów" rozegrał  27 spotkań i strzelił 14 bramek, zaliczając dodatkowo 2 asysty. Jego umowa wypożyczenia się zakończyła i wraca do hiszpańskiej UD Extremadury.

Adrian Danek - pomocnik, spędził w Cracovii 1 sezon, w którym rozegrał zaledwie jeden mecz. 24-latek ostatecznie powrócił do Sandecji Nowy Sącz, z której przyszedł rok temu do krakowskiego klubu.

Gerard Oliva - napastnik, spędził w Cracovii 1 sezon, w którym rozegrał 3 mecze, strzelając 1 bramkę. Szybko, bo w sierpniu ub.r. zerwał więzadło krzyżowe i nie pojawił się więcej na boisku "Pasów".  Postanowił nie przedłużać kontraktu, który wygasa z końcem czerwca.

Javi Hernández - pomocnik, po tym jak zgłosił w klubie, że otrzymał ofertę i chce odejść z Cracovii za darmo mimo trwającego kontraktu, został przez trenera odesłany ze zgrupowania i przeniesiony do rezerw Cracovii. Ostatecznie przeszedł do indyjskiego ATK na zasadzie transferu definitywnego.

Jakub Serafin - pomocnik, spędził w drużynie "Pasów" 1 sezon, w trakcie którego rozegrał 6 meczów w I drużynie. Został wypożyczony na rok do I-ligowej Puszczy Niepołomice.

Filip Majchrowicz -19-letni bramkarz, który 1,5 roku temu trafił do Cracovii z Polonii Warszawa przeszedł na zasadzie rocznego wypożyczenia do drugoligowej Resovii Rzeszów.

Wisła - przyszli:

Rafał Janicki - 26-letni obrońca, występował w: Chemiku Police, Ruchu Chorzów, Lechii Gdańsk i ostatnio w Lechu Poznań.  Z krakowską Wisłą podpisał 2-letni kontrakt z opcją przedłużenia.

Michał Mak - 27-letni pomocnik, występował w: Babiej Górze Sucha Beskidzka, Wiśle Kraków, Stadionie Śląskim Chorzów, Ruchu Radzionków, GKS-ie Bełchatów, Lechii Gdańsk, Arminii Bielefeld, Śląsku Wrocław.  Kontrakt z "Białą Gwiazdą" został podpisany na rok z opcją przedłużenia.

David Niepsuj - 23-letni obrońca, wstępował w: Fortunie Wuppertal, Bayerze Leverkusen, Borussii Mönchengladbach, Fortunie Düsseldorf, Wuppertaler SV, VfL Bochum II, VfL Bochum i Pogoni Szczecin. Umowa została zawarta na 2 lata.

Denys Bałaniuk - 22-letni napastnik, powrócił z rocznego wypożyczenia do Arsenału Kijów. W ukraińskiej ekstraklasie w poprzednim sezonie rozegrał 8 spotkań, nie zdobywając gola.

Kacper Chorążka - bramkarz, powrócił z wypożyczenia do III-ligowego Hutnika Kraków, w którym w rundzie wiosennej minionego sezonu rozegrał 9 spotkań. Został zgłoszony do rozgrywek w sezonie 2019/2020, a dodatkowo w jego kontrakcie aktywowano klauzulę, która przedłużyła go o kolejny rok - do końca czerwca 2020.

Piotr Świątko - obrońca, powrócił z wypożyczenia do III-ligowego Hutnika Kraków, w którym w wiosną minionego sezonu rozegrał 12 spotkań i strzelił 1 bramkę. Wisła Kraków zgłosiła go do rogrywek w sezonie 2019/2020.

Jean Carlos Silva - 23-letni brazylijski napastnik z hiszpańskim obywatelstwem, występował w: CD Tenerife, CD Parla Escuela, juniorskich zespołach Realu Madryt, CF Fuenlabrada, Granada CF B, Granada CF, Club Recreativo Granada. Podpisał dwuletnią umowę z opcją przedłużenia.

Paweł Koncewicz-Żyłka -15-letni obrońca Unii Tarnów podpisał 3-letni profesjonalny kontrakt z Wisłą i został włączony do pierwszej drużyny.

Wisła Kraków - odeszli:

Matej Palčič - obrońca, z końcem czerwca wygasł mu kontrakt z Wisłą i nie został on przedłużony. W barwach "Białej Gwiazdy" spędził 1,5 roku, rozegrał 12 spotkań i zaliczył 2 gole. Nową umowę podpisał z mistrzem Mołdawii - Sheriffem Tiraspol.

Wojciech Słomka - pomocnik, wygasa mu kontrakt z Wisłą, który nie zostanie przedłużony. Do Wisły przyszedł jesienią 2016/2017, ale większą część tego czasu spędził na wypożyczeniu do GKS-u Katowice. W Wiśle rozegrał zaledwie 6 spotkań.  Odszedł do pierwszoligowego Zagłębia Sosnowiec.

Tobiasz Weinzettel - bramkarz, dołączył do Wisły w trudnym momencie, na rundę wiosenną i jego krótki kontrakt wygasa z końcem przyszłego miesiąca. Zawodnik nie rozegrał żadnego spotkania w barwach Wisły, a umowa nie zostanie przedłużona. Aktualnie brak informacji o jego nowym klubie.

Maciej Śliwa - pomocnik, z końcem czerwca wygasła jego umowa z Wisłą i nie została ona przedłużona. Śliwa, podpisał 4-letni kontrakt z Miedzią Legnica. Młody zawodnik był podstawowym graczem wiślackiej CLJ, a w pierwszej drużynie Wisły rozegrał 5 spotkań i strzelił 1 bramkę.

Marko Kolar -napastnik, odszedł do holenderskiego FC Emmen. W ciągu prawie 2 sezonów spędzonych w Wiśle rozegrał 31 meczów w Ekstraklasie (26 z nich w poprzednim sezonie), zdobywając  11 bramek (wszystkie w poprzednim sezonie). Wisła otrzyma za niego kwotę odstępnego zapisaną w umowie z piłkarzem. Jak podała "Gazeta Krakowska" wyniesie ono 600 tys. Euro.

Sławomir Peszko - pomocnik, zakończyło się jego wypożyczenie z Lechii Gdańsk, do której były reprezentant Polski powrócił i został już zgłoszony do kadry na sezon 2019/2020.

Rafał Pietrzak -obrońca, po wygaśnięciu kontraktu odszedł do belgijskiego Excelsior Mouscron, gdzie podpisał trzyletnią umowę. W poprzednim sezonie zagrał w barwach Wisły 36 spotkań i zdobył w nich trzy bramki.