PILNE

Wszystkie zwycięstwa Jacka Majchrowskiego

05 listopada 2018 Apetyt na Kraków
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

W niedzielnej II turze wyborów prezydenckich Jacek Majchrowski pokonał Małgorzatę Wassermann i po raz piąty krakowianie wybrali go na gospodarza swojego miasta. A pamiętacie wcześniejsze kampanie i zwycięstwa prezydenta, który rządzi Stolicą Małopolski nieprzerwanie od 2002 roku? Z kim przyszło mu przez te długie lata konkurować? Oto krótka notka z historii. 

Pierwsza kadencja - lata 2002- 2006 

W wyborach samorządowych w 2002 roku Jacek Majchrowski wygrał m.in. ze Zbigniewem Ziobrą i Janem Marią Rokitą. Najważniejsza "bitwa o Kraków" rozegrała się jednak w II turze, w której Majchrowski pokonał Józefa Lassotę (prezydenta miasta w latach 1992- 1998). Różnica była minimalna - 50,47 proc. do 49,53 proc. głosów. 

W czasie tej kadencji wykonano m.in. nawierzchnię płyty Rynku Głównego, zmodernizowano ulicę Floriańską czy odbudowano krakowskie Planty. Ukończono również budowę oczyszczalni ścieków Płaszów II, rozpoczęto modernizację stadionów Wisły i Cracovii a także rozpoczęto przygotowania do budowy hali widowiskowo- sportowej. 

Druga kadencja - lata 2006 - 2010 

Drugie zwycięstwo w wyścigu o fotel prezydencki przyszło Jackowi Majchrowskiemu zdecydowanie łatwiej niż pierwsze. Popierany przez środowiska lewicowe i ówczesnego kandydata Platformy Obywatelskiej Tomasza Szczypińskiego, Majchrowskiemu został do pokonania w 2. rundzie tylko kandydat Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki (aktualnie wicemarszałek Sejmu z ramienia PiS). Frekwencja w tamtych wyborach była bardzo niska, bo wyniosła jedynie 38,84 proc. Jacek Majchrowski zdobył 59,57 proc. głosów krakowian a Terlecki 40,43 proc. poparcia. 

Podczas drugiej kadencji m.in. zmodernizowano Mały Rynek i Plac Wszystkich Świętych, wyremontowano ul. Długą a pod Wawelem powstał podziemny parking samochodowy. Zakończono także przebudowy rond: Grzegórzeckiego i Mogilskiego oraz trasę Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. 

Trzecia kadencja - lata 2010 - 2014 

Jacek Majchrowski przyciągał coraz większe poparcie środowisk do tej pory z nim niezwiązanych. W trzeciej batalii o fotel prezydenta Krakowa wsparły go m.in. tradycyjnie środowiska lewicowe ale też PSL czy Ruch Wyborców Janusza Kowina- Mikkego. Podobnie jak cztery lata wcześniej, frekwencja wyborcza była bardzo niska bo wyniosła jedynie 34,89 proc. głosów. W takiej atmosferze niechęci krakowian do tłumnego ruszenia na lokale wyborcze, Jacek Majchrowski wygrał w II turze wyborów z kandydatem Platformy Obywatelskiej Stanisławem Kracikiem. Urzędujący prezydent mógł radować się z poparcia na poziomie 59,55 proc. a jego przeciwnik uzyskał 40,45 proc. głosów. Warto w tym miejscu wspomnieć o kandydacie Prawa i Sprawiedliwości, który w tamtych wyborach zajął trzecie miejsce. Był nim Andrzej Duda, dla którego było to, jak się potem okazało, jedynie przetarcie przed wyborami ważniejszymi - na prezydenta kraju. 

Ta kadencja stanęła po znakiem otwierania dużych inwestycji, których budowę udało się zapoczątkować w latach wcześniejszych. I tak otwarto m.in. Tauron Arenę Kraków, Centrum Kongresowe ICE czy Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. 

Czwarta kadencja - lata 2014- 2018 

I tym razem pierwsza tura wyborów samorządowych nie przyniosła ostatecznego rozstrzygnięcia, co stało się już poniekąd tradycją dla urzędującego prezydenta. Jacek Majchrowski uzyskał w niej 39,18 proc. głosów, drugi był zaś Marek Lasota z PiS z poparciem na poziomie 26,95 proc. Trzecie miejsce w tamtych wyborach zajął Łukasz Gibała (11,16 proc.) a czwarte kandydatka Platformy Obywatelskiej Marta Patena (9,17 proc.). Frekwencja była już nieco wyższa niż w poprzednich latach bo do urn poszło 41,95 proc. mieszkańców. Jackowi Majchrowskiemu udało się jednak już po raz czwarty przekonać do siebie wyborców. W II turze uzyskał bowiem 58,77 proc. głosów a Marek Lasota 41,23 proc. 

Do sukcesów swojej czwartej kadencji w roli gospodarza miasta Jacek Majchrowski zalicza m.in. przebudowę torowisk wokół Plant, budowę estakady Lipska- Wielicka, budowę parkingów Park and Ride, uruchomienie Muzeum Podgórza czy remont w Nowohuckim Centrum Kultury. Ponadto udało się w dużej mierze wymienić na nowy tabory autobusowe i tramwajowe komunikacji miejskiej i zapoczątkować program wymiany starych pieców w domach krakowian. 

Piąta kadencja - lata 2018 - 2023 

Tradycyjnie- Jacek Majchrowski zwycięża w II turze wyborów, pokonując tym razem kandydatkę Zjednoczonej Prawicy Małgorzatę Wassermann. Na urzędującego prezydenta zagłosowało 197 tys. krakowian, co dało mu 61,94 proc. wszystkich głosów. Małgorzatę Wassermann poparło 121 tys. wyborców, czyli 38,06 proc. głosujących. Frekwencja w Krakowie wyniosła 55,27 proc. 

Czy będzie to ostatnia kadencja prezydenta Jacka Majchrowskiego? 


Fot. Fokusmedia 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.