PILNE

Wybory: Jak zagłosować by głos był ważny - informator

20 października 2018 Miasto
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Do tej pory, jeśli na karcie do głosowania obok nazwiska kandydata pojawiły się inne znaki niż "krzyżyk", głos uznawano za nieważny. Teraz to się zmieniło. Ordynacja wyborcza 2018 definiuje jako ważny głos, jeśli na karcie w obrębie kratki pojawiają się przynajmniej dwie przecinające się linie. Może to być więc "X" ale też np. "+". 

Głos jest ważny, gdy:

Wszelkie dopiski na karcie do głosowania, komentarze, rysunki czy dopisanie innych nazwisk nie mają wpływu na ważność głosu. Oznacza to, że głos będzie ważny, jeżeli tylko wyborca postawi znak "x" lub znak "+" w kratce przy nazwisku kandydata. Na ważność głosu nie wpływa także to, czy linie znaków "X" czy "+" wyszły poza kratkę. 

Głos będzie nieważny, gdy:

  • - wyborca postawi znak "X" przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list, np. postawił znak "X" przy nazwisku lub nazwiskach kandydatów z listy A, listy B i listy D;
  • - wyborca nie postawił znaku "X" przy nazwisku żadnego kandydata;
  • - wyborca postawił znak "X" tylko przy nazwisku kandydata z listy, która została unieważniona

Jednocześnie Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa informuje, że wszystkie osoby, które do wtorku, 16 października, złożyły kompletne wnioski o wpis do stałego rejestru wyborców Gminy Miejskiej Kraków, zostały dopisane do tego rejestru i będą uprawnione do głosowania w niedzielnych wyborach samorządowych. Ponadto Wydział Spraw Administracyjnych informuje, że wnioski złożone od środy, 17 października, zostaną rozpoznane w ustawowym terminie, a wyborcy zostaną ujęci w spisie wyborców przed ewentualnym głosowaniem w niedzielę, 4 listopada, w przypadku drugiej tury wyborów.


Fot. Pixabay

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.