PILNE

Wypowiedz się w sprawie pomnika AK

17 czerwca 2019 Miasto
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Magistrat czeka na propozycje od mieszkańców dotyczące formy i miejsca uczczenia pamięci żołnierzy Armii Krajowej. Konsultacje społeczne trwają do 30 czerwca. Niebawem na temat będzie można podyskutować z ekspertami podczas spotkań w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia przy ul. Brackiej 10. 

Konsultacje podzielono na trzy etapy. W pierwszym krakowianie mogą proponować zarówno miejsce, jak i formę upamiętnienia żołnierzy AK. Ten etap potrwa do 30 czerwca. 

Formularze konsultacyjne można składać:

  • w formie skanu/zdjęcia drogą elektroniczną na adres e-mail:dialoguj@um.krakow.pl
  • przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP),
  • pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miasta Krakowa, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, ul. Bracka 10, 31-005 Kraków;
  • osobiście lub wypełniając na miejscu w siedzibie Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia przy ul. Brackiej 10, 31-005 Kraków, w godzinach 8.00-15.00.

Formularz będzie można tez przekazać podczas dyżurów konsultacyjnych. Te zaplanowano w siedzibie Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia przy ulicy Brackiej 10 w poniedziałek, 17 czerwca, w godz. 16.00-18.00 oraz we wtorek, 25 czerwca, w godz. 10.00-12.00.

Osoby, które wezmą udział w konsultacjach będą mogły wskazać, czy forma upamiętnienia pamięci żołnierzy AK ma być tradycyjna (np. pomnik, cokół, obelisk, tablica pamiątkowa), czy ma to być tzw. żywy pomnik (park, gaj z symbolicznym nasadzeniem roślin, ławka edukacyjna, głaz upamiętniający) lub mała architektura w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni miejskiej. Krakowianie mogą także zaproponować dodatkową formę tzw. pomnika niedosłownego, otwartego na interpretację i wciągającego odbiorcę w interakcję np. instalację.

Od 1 lipca do końca sierpnia trwać będzie analiza zebranych propozycji w oparciu o opinie właściwych komórek organizacyjnych miasta i instytucji zewnętrznych dotyczące możliwości realizacji w miejscu i zaproponowanej formie. Na ich temat wypowiedzą się między innymi: Wydział Architektury i Urbanistyki, Miejski Konserwator Zabytków, Wydział Planowania Przestrzennego, Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Główny Architekt Miasta, Plastyk Miasta, Zarząd Zieleni Miejskiej. Jeśli propozycja lokalizacji będzie dotyczyć terenu wpisanego do rejestru zabytków albo też znajdującego się w otoczeniu obiektu zabytkowego, propozycje opiniowane będą przez Miejskiego Konserwatora Zabytków lub Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W pierwszej połowie września zaplanowano z kolei otwarte spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców w Muzeum Armii Krajowej, na którym zostanie przedstawione podsumowanie zebranych opinii i wypracowanie rekomendacji. Ostatnim elementem będzie przygotowanie raportu z przeprowadzonych konsultacji.

Więcej informacji oraz formularz konsultacyjny można znaleźć tutaj.



Fot. Magiczny Kraków

Źródło: krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.