PILNE

Wysokie loty w kobiecym stylu!

06 marca 2020 Sport
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

8 marca obchodzimy nie tylko Międzynarodowy Dzień Kobiet, ale także wspaniałą rocznicę - dokładnie 110 lat Aeroclub de France wydał Francuzce Raymonde de Laroche licencję pilota, niestety wciąż w lotnictwie dominują mężczyźni. Dziewczyny z Aeroklubu Krakowskiego wzięły sprawę w swoje ręce - organizacja jako pierwsza w Polsce dołączyła do prestiżowej sieci Women in Aviation International (WAI)

Jak podkreśla Sabina Hawryłko, dyrektor Aeroklubu Krakowskiego: – Ludzie od zawsze marzyli o lataniu. Dla mężczyzn realizacja tej pasji była jednak łatwiejsza do osiągnięcia. Panowało fałszywe przekonanie, że mężczyźni są bardziej odpowiedni do szkolenia lotniczego na przykład ze względu na predyspozycje do udziału w walkach powietrznych. A przecież kobiety nie były przyjmowane do wojska. Czasy się zmieniają i dziś możemy być zarówno opiekunkami ognisk domowych, jak również realizować swoje marzenia i rozwijać kariery w różnych obszarach. Lotnictwo to zarówno przygoda, wyjątkowe doznania estetyczne, jak również nauka i rozwój.

Women in Aviation International (WAI) jest międzynarodową organizacją zrzeszającą osoby, które zachęcają kobiety do kariery w lotnictwie i ułatwiają im rozwój zawodowy w tym obszarze. Krakowianki zaangażowane w działania WAI chcą propagować idee aktywniejszego udziału dziewczyn w branży lotniczej i zachęcać kobiety do szkolenia się na pilotów, mechaników, kadrę zarządzającą w lotnictwie, zachęcać do pracy w służbach ruchu lotniczego oraz do wyboru różnych zawodów związanych z awiacją. Między innymi te cele przyświecają międzynarodowej konferencji „2020 International Women in Aviation Conference” zorganizowanej przez stowarzyszenie WAI odbywającej się na Florydzie w dniach 5-7 marca. Dziewczyn Aeroklubu Krakowskiego nie mogło na niej zabraknąć.

- Przede wszystkim chcemy zaznaczyć naszą obecność na konferencji poprzez pokazania jak wygląda nasz lotniczy świat i że Polki również zajmują strategiczne pozycję w organizacjach lotniczych. Jednocześnie chcemy zaczerpnąć trochę wiedzy i doświadczenia od dziewczyn z innych stron świata. Mam nadzieje, że wrócimy z konferencji z głowami pełnymi nowych pomysłów i pozytywną energią do działania w temacie - mówi Sabina Hawryłko.

Aeroklub Krakowski już myśli o podobnym wydarzeniu w Krakowie:

- Zaprosimy kobiety z branży lotniczej, przygotujemy różnego rodzaju warsztaty i referaty. Wydarzenie będzie urozmaicone możliwością wykonania lotów zapoznawczych i innymi lotniczymi atrakcjami. I przede wszystkim zaprosimy wszystkich, którzy tylko wyrażą chęć wzięcia udziału w wydarzeniu. Liczymy, zarówno na ludzi młodych, którzy jeszcze są w trakcie wyboru ścieżki życiowej, jak osoby dorosłe, które chciałyby się przebranżowić albo po prostu w innym wymiarze złapać wiatru w skrzydła - dodaje Hawryłko.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.