PILNE

Wyspiański w Nowej Hucie i na „polu”

28 kwietnia 2017 Kultura
Autor:  MB

News.Krakow.pl

News.Krakow.pl

Wyspiański wychodzi na „pole”, rysuje na chodnikach, koncertuje w plenerze i zagląda do Nowej Huty. Z okazji 110 rocznicy śmierci artysty krakowskie instytucje kulturalne podjęły inicjatywę wspólnych działań, które rozpoczną się już w ten weekend, a potrwają cały rok.

Wyspiański jako krakowski Gaudi czy Klimt? Bez wątpienia to artysta, który chyba najbardziej kojarzy się z Krakowem, choć z drugiej strony ze względu na jego wszechstronność, trudno go klasyfikować. Podczas konferencji prezentującej program obchodów roku Stanisława Wyspiańskiego podkreślano, że to zarazem marka, symbol i kopalnia inspiracji. - Chciałbym potraktować ten rok jako początek długotrwałej polityki miejskiej – podkreślał Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta ds. Kultury.

- Wyspiański daje do myślenia nie tylko przez swoje dzieła, ale też przez pewną postawę, którą reprezentował i chyba ta postawa i ten krąg idei, które są wokół niego, inspirował nas wszystkich do tego, w jaki sposób tworzyć swoje projekty – podkreślał Bartosz Szydłowski, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa.

Podkreślił, że Wyspiański zawita także do Nowej Huty. W ramach działań prowadzonych nad Zalewem Nowohuckim przez całe lato, czyli tzw. Bulwar(t)u Sztuki, obecny będzie leitmotiv związany z młodopolskim twórcą. – Pojawi się tam energetyzujący Wyspiański. Chcemy zainaugurować Bulwar(t) wielkim koncertem, widowiskiem multimedialnym z orkiestrą symfoniczną, z śpiewającymi aktorami teatru Juliusza Słowackiego, tytuł będzie brzmiał Bądź jak meteor – zapowiedział dyrektor nowohuckiego teatru. W przestrzeni Bulwar(t)u umieszczone zostaną również instalacje związane z Wyspiańskim oraz jego twórczością. Prócz tego odbędzie się wiele warsztatów tematycznych, spotkań oraz szereg innych działań oscylujących wokół sylwetki twórcy.

Już w najbliższą sobotę, 29 kwietnia, Wyspiański wyjdzie na „pole” z Muzeum Narodowym w Krakowie. Przed Gmachem Głównym MNK razem z Zarządem Zieleni Miejskiej sadzone będą rośliny Wyspiańskiego. Przez Kraków przejdzie też kolorowy korowód, który będzie znaczył swoją drogę szablonami z motywami z twórczości krakowskiego artysty. Pochód zakończy się pod Teatrem im. J. Słowackiego. Będzie można też wyruszyć szlakiem Wyspiańskiego w towarzystwie przewodników lub specjalnej mapy.

W ramach akcji Wyspiański wychodzi na pole wydana zostanie też jednodniówka stylizowana na młodopolskie gazety. Kijów.Centrum pokaże popołudniu niezapomnianą ekranizację Wesela w reżyserii Andrzeja Wajdy. Kulminacyjnym punktem tego dnia będzie spektakl Teatru im. Juliusza Słowackiego Wyspiański wyzwala. Maski, który pokazany zostanie przed głównym budynkiem Muzeum i w jego holu. Wszystkie wydarzenia będą preludium do wielkiej monograficznej wystawy artysty, którą MNK otworzy już w listopadzie.

W obchody roku Wyspiańskiego włączył się również kompozytor Zygmunt Konieczny. W październiku w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się koncert jubileuszowy zatytułowany Konieczny Wyspiańskiemu. Będzie składał się z dwóch części – prapremiery koncertu fortepianowego kompozytora oraz muzycznych przetworzeń poezji Stanisława Wyspiańskiego.

Prócz tego odbędą się również pochody, w tym najważniejszy – Lajkonika, którego strój zaprojektował Wyspiański. Skończyło się to zresztą skandalem, jak wspominał dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Michał Niezabitowski, ze względu na zbyt śmiałe wizje artysty. Planowana jest również czterodniowa konferencja Wyspiański. Restart, z jednym wykładem mistrzowskim każdego dnia oraz debatami wokół 4 najbliższych artyście tematów – Polski, kobiety, Krakowa i Boga.

Sylwetka Wyspiańskiego pojawi się także podczas Nocy Poezji, która odbędzie się na początku października. Temat główny tego wydarzenia będzie brzmiał A to Polska właśnie. Zaprezentowane zostanie wówczas widowisko plenerowe, w którym wystąpią aktorzy krakowskich teatrów, tancerze, pantomimiści oraz twórcy uliczni. Ciekawym elementem scenograficznym tego przedsięwzięcia, jak podkreślił Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO, będzie słoma, z której wyzierać będą ledowe ekrany. Tekst przedstawienia dopiero powstaje.

Teatr Juliusza Słowackiego kontynuuje rozpoczęty już w zeszłym roku projekt Wyspiański wyzwala, ale jego dyrektor Krzysztof Głuchowski zapowiedział też nową przestrzeń i wystawę w Domu Rzemiosł. Będzie ona nosiła tytuł Jak działa teatr, a jej założenia wywodzić się będą z ducha Stanisława Wyspiańskiego, pokazując, czym jest przestrzeń teatru i kim są jej twórcy, także Ci, których nie widać.

Więcej informacji na stronie www.krakow.pl/wyspianski

Zdjęcia: News.Krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.