27 wrzesnia 2017 ANKO

XIX-wieczne bańki i cukierki ozdobią Kraków na święta

Apetyt na Kraków

Ręcznie malowane bańki, cukierki, ciastka, pierniczki, orzechy, owoce, oraz bibeloty z papieru i bibuły. do takich ozdób będzie nawiązywać świąteczno-noworoczna dekoracja Krakowa. Pierwsza bożonarodzeniowa choinka pojawi się na Rynku Głównym już 24 listopada.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił przetarg na wykonanie świątecznej dekoracji. Warunek jest taki, by ozdoby były utrzymane w jednolitym stylu oraz biało-granatowo-srebrzystej kolorystyce. Mają nawiązywać do wzorów w stylu vintage, inspirowanych sztuką oraz rzemiosłem artystycznym znanym z pałaców i mieszczańskich komnat okresu Belle Epoque, podkreślając jednocześnie zimowy nastrój i tworząc klimat śnieżnych świąt.

Na choinkach, latarniach i mostach pojawią się motywy dekoracyjne nawiązujące do ozdób i bibelotów, które tworzyły dekoracje świąteczne pod koniec XIX i na początku XX wieku, czyli ręcznie malowanych baniek, cukierków, ciastek, pierniczków, orzechów, czy owoców.

W mieście pojawią się cztery bożonarodzeniowe choinki. Pierwsza stanie na Rynku Głównym już 24 listopada, ale rozbłyśnie dopiero w Wigilię. Pod koniec listopada drzewka pojawią się na Placu Wszystkich Świętych, Al. Róż oraz Placu przed Muzeum Narodowym.

Będzie można je podziwiać do końca stycznia. W Krakowie pojawią się również małe i duże anioły. Te ostatnie będzie można podziwiać od końca listopada m.in. na rondzie Barei, Czyżyńskim, Placu Centralnym, ul. Wielickiej, Parku Krowoderskim, ul. Teligi /Wielickiej, Halszki, Jana Brożka.

Ozdoby świąteczne pojawią się również na mostach, latarniach i 44 drzewach, w różnych miejscach Krakowa staną też duże bombki, w tym takie, przez środek których będzie można przechodzić (Rynek Podgórski, ul. Sienna, Rondo Mogilskie, Plac Szczepański) .

Fot. pixabay.com

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.