W innowacyjny i nietypowy sposób Muzeum Armii Krajowej prezentuje swoją wystawę czasową "Z głową bez karabinu". Od dzisiaj do 31 stycznia można ją obejrzeć w Galerii Krakowskiej.
Sylwetki Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Ireny Kwiatkowskiej czy Zdzisława Maklakiewicza można do niedzieli 31 stycznia spotkać w Galerii Krakowskiej. Tablicę z sylwetkami bohaterów naturalnej wielkości zapowiadają nową wystawę Muzeum Armii Krajowej poświęconą powojennym osiągnięciom żołnierzy podziemia.
Zapytaliśmy rzecznika prasowego Muzeum, Pana Piotra Koziarza, skąd pomysł na taką formę prezentacji wystawy?
- Nasze Muzeum sąsiaduje z Galerią Krakowską, dlatego zdecydowaliśmy się wyjść do naszych potencjalnych zwiedzających i przedstawić im tematykę kolejnej wystawy czasowej, którą otworzymy 24 lutego już w siedzibie Muzeum AK. Pomysł nie jest nowy, dlatego, że w ubiegłym roku w przestrzeni miejskiej Krakowa pojawiły się tajemnicze sylwetki, które zapowiadały wystawę o żołnierzach wyklętych. Tamten pomysł się sprawdził, dlatego zaproponowaliśmy jego rozbudowaną wersję.To co prezentujemy w Galerii śmiało można nazwać wystawą, a nie jedynie jej zapowiedzią – są sylwetki z którymi można sobie zrobić zdjęcie, jest ekran dotykowy z dodatkowymi informacjami, myślę, że aranżacja przestrzeni robi doskonałe wrażenie.
Klienci Galerii mogą zapoznać się z biografiami wybranych bohaterów, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Ekspozycja znajduje się na poziomie minus jeden od strony Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Nie bez przyczyny w Galerii znalazła się więc sylwetka patrona pobliskiego placu - legendarnego „kuriera z Warszawy” i dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Po zakończeniu ekspozycji w Galerii Krakowskiej „Z głową bez karabinu” przeniesie się do siedziby Muzeum AK przy ul. Wita Stwosza 12. Otwarcie rozbudowanej wersji wystawy o powojennych losach AKowców zaplanowane jest na 24 lutego.
fot. Muzeum Armii Krajowej