Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś został mianowany przez papieża nowym metropolitą łódzkim. Zastąpi na tym stanowisku abp. Marka Jędraszewskiego, który w styczniu został metropolitą krakowskim.
- Gdy ta informacja się potwierdzi, będzie to wielka strata dla Krakowa - tymi słowami biskup Tadeusz Pieronek skomentował jeszcze wówczas spekulacje na temat nominacji biskupa Rysia.
Po godz. 12 było już jednak pewne, że krakowski kapłan został nowym metropolitą łódzkim.
- Ojcu Świętemu się nie odmawia, chyba żeby człowiek rzeczywiście miał poważne powody. Nie mam takich powodów. Bo powód osobisty, że ktoś kocha Kraków, nie jest wystarczający – powiedział dla wp bp Grzegorz Ryś.
Grzegorz Ryś uznawany jest za przedstawiciela "kościoła otwartego". W zeszłym roku, w jednej ze stacji telewizyjnych mówił, że kościół nie może być stroną sporu politycznego. Wyrażał też nadzieję, że hierarchowie kościoła zaapelują o narodowe pojednanie.
Ks. Grzegorz Ryś urodził w 1964 roku. W latach 1982-1988 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej oraz studia na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1988 roku z rąk księdza kardynał Franciszka Macharskiego. Równolegle studiował historię. W 1994 roku uzyskał tytuł doktora, a osiem lat później habilitację w tej dziedzinie.
Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, cenionym historykiem, liczącym się w środowisku naukowym i kulturalnym, autorem licznych opracowań naukowych i popularnych z zakresu historii i teologii.
W latach 2007- 2011 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Przewodniczył też Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce. Biskup Ryś jest też zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny.
Od dzieciństwa uwielbia grać w piłkę. Mecze z jego udziałem można oglądać w czasie pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Lubi też jeździć na rowerze: w 2010 roku pielgrzymował na nim do Santiago de Compostela.
Biskup Ryś doskonale odnajduje się w świecie wirtualnym. Ma swoją stronę internetową, gdzie zamieszczane są między innymi teksty konferencji i homilie, a także profil na Facebooku, który polubiło 14 tys. osób.
fot. strona internetowa biskupa Grzegorza Rysia