PILNE

Zabrane z Krakowa, właśnie do nas wróciły

28 lutego 2017 Kultura
Autor:  ANKO

Mapa Rzeczypospolitej Obojga Narodów z 1772 roku, rysunek przedstawiający Kraków w czasach renesansu i akwarela prezentująca Pałac Potockich pod Baranami, te trzy dzieła sztuki zrabowane przez Niemców w czasie II wojny światowej własnie wróciły do Krakowa.

To efekt ponad dwuletnich starań małopolskiego urzędu wojewódzkiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, wojewódzkiego konserwatora zabytków i dr Magdaleny Ogórek, historyczki i byłej kandydatki na prezydenta Polski.

Do przekazania odzyskanych pamiątek doszło małopolskim urzędzie wojewódzkim. Na spotkaniu obecny był syn nazistowskiego generała Ottona von Wächtera, Horst von Wächter, który zdecydował się oddać dzieła i zaapelował do Niemców posiadających zrabowane pamiątki, by podążali jego śladem.

- Niedziela 26 lutego 2017 roku stanowi ważny moment w kilkudziesięcioletnim wysiłku Polaków w odzyskaniu zrabowanych arcydzieł, stanowi dzień, który, mam nadzieję, będzie przykładem dla innych potomków nazistów - stwierdził Józef Pilch podczas przekazania skradzionych dzieł.

Pamiątki, które wróciły do Skarbu Państwa, to ogromny dar dla Krakowa i Małopolski. To ważne nie tylko dla historyków, ale także turystów z całego świata, którzy odwiedzają nasze miasto.

Zabrane z Krakowa w 1939 r. - napisała na odwrocie

- Odzyskane dzieła zbyt długo znajdowały się w zaciszu domowym, aby ukrywać je przed pasjonatami i turystami – zaznaczył Józef Pilch.

Przekazane dzieła to:

pochodząca z XVIII wieku mapa Rzeczypospolitej Obojga Narodów z 1772 roku, przedstawiająca stan polskich granic po I rozbiorze. Wydana została w Augsburgu po 1772 roku przez Tobiasa Conrada Lottera (1717-1777) – niemieckiego kartografa, grawera i wydawcę. Jest to miedzioryt na papierze. Stan zachowania nie jest najlepszy, zauważalne są zabrudzenia, zaplamienia na dość dużej powierzchni, niewielkie ubytki papieru. Mapa oprawiona jest w drewnianą ramę zamontowaną jako blat niskiego stolika na kółkach. Format 488x586 mm (z ramą 543x638 mm)
akwarela Julii Potockiej przedstawiającą Pałac Potockich pod Baranami oprawiony w papierowe passe-partout. Obraz przedstawia południowo-zachodni narożnik Rynku Głównego i w perspektywie ulicę św. Anny. Widoczne są: fasada i elewacja płd. Pałacu pod Baranami. Z pewnością jest to interesujący materiał ikonograficzny. Być może rysunek powstał w II połowie XIX wieku, jednakże pokazuje stan faktyczny z około połowy XIX wieku, np. w związku z zakupem wtedy pałacu przez Potockich. Obiekt jest w dość dobrym stanie, widoczne są lekkie zabrudzenie oraz drobne uszkodzenia i przebarwienia passe-partout. Całość z ramą stanowi 230x315 mm. Na odwrocie żona nazisty Charlotte Wächter zapisała odręcznie: "widok Pałacu Potockich - zabrane z Krakowa w 1939 r.”

Przekazany został także rysunek przedstawiający Kraków w czasach renesansu, co było niespodzianką, ponieważ wcześniejsze rozmowy dotyczyły tylko wyżej wymienionych dwóch dzieł sztuki. Wszystkie obrazy zostaną przekazane konserwatorowi zabytków do dokonania wnikliwej analizy, ale uczestnicy spotkania chcieliby, aby pozostały w Krakowie.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.