Nawet 36 tys. mieszkańców Małopolski, którzy ukończyli 50 lat, skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych nowotworów jelita grubego i piersi. Zarząd Województwa Małopolskiego zatwierdził już bowiem listę projektów, które otrzymały unijne wsparcie.
Ostatecznie dzięki dofinansowaniu z regionalnego programu operacyjnego zrealizowanych zostanie 13 projektów – 10 nastawionych na wykrywanie raka jelita grubego, a 3 – raka piersi. Całkowita kwota dotacji to prawie 13,5 mln zł. Wciągu najbliższych dwóch lat będą organizowane bezpłatne badania, wydarzenia plenerowe oraz zostanie uruchomiona specjalna infolinia. Z pierwszych bezpłatnych kolonoskopii będzie można skorzystać już w tym kwartale. Co ważne, dzięki unijnemu wsparciu takie badania będą wykonywane ze znieczuleniem. W niektórych przypadkach pacjent może liczyć na dojazd do placówki medycznej.
- Profilaktyka w chorobach nowotworowych ma ogromne znaczenie. Pacjent, u którego wykryto raka we wczesnym stadium, ma spore szanse na wyleczenie. Dlatego też samorząd województwa małopolskiego tak dużą wagę przykłada do działań prewencyjnych i akcji, które zwiększają świadomość społeczeństwa. Od lat prowadzimy wojewódzkie programy profilaktyczne, a konstruując obecny regionalny program operacyjny zadbaliśmy o to, aby znalazły się tam odpowiednie środki na wczesne wykrywanie chorób – mówi Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski zapowiadając, że jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs na wsparcie dla programu profilaktycznego raka szyjki macicy.
Wszyscy zainteresowanie programami powinni się skontaktować z operatorami zwycięskich projektów. Są wśród nich: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku, Skopia sp. z o.o., Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej, Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o., Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SPOZ w Krakowie, Centrum Medyczne 'Eskulap" B. Stanula J. Stanula Spółka Jawna, Szpital Powiatowy w Limanowej, Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach i Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie Sp. z o. o.
Z kolei 24 tys. Małopolanek może z kolei skorzystać z programów profilaktycznych raka piersi. Wybrane do dofinansowania trzy projekty, które zgłosiły: Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Geneva Trust Polska Sp. z o.o. NZOZ Profilaktyka i Diagnostyka oraz Centrum Medyczne Maszachaba Sp. z o.o., rozpoczną się już II kwartale 2017 roku.
- W związku z tym, że samo badanie mammograficzne jest dofinansowane przez NFZ, unijne wsparcie ma wzmocnić efekt edukacyjny. Chcemy, żeby mieszkanki, które skończyły 50 lat dbały lepiej o swoje zdrowie – podkreśla wicemarszałek Wojciech Kozak.
Będą to cykle spotkań informacyjnych, szeroko zakrojona akcja edukacyjna, wydarzenia plenerowe, jak i pomoc w dojazdach na badanie. Pomyślano też o tych paniach, które ze względów rodzinnych nie mogą skorzystać z takich badań, bo opiekują się osobą niesamodzielną, dzieckiem czy starszym rodzicem. Programy przewidują zapewnienie opieki takim osobom, by kobiety mogły udać się do placówki medycznej.
fot. Magiczny Kraków