PILNE

Zadbaj o zdrowie. Darmowe badania dla Małopolan

03 lutego 2017 Zdrowie
Autor:  m.s.

 Nawet 36 tys. mieszkańców Małopolski, którzy ukończyli 50 lat, skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych nowotworów jelita grubego i piersi. Zarząd Województwa Małopolskiego zatwierdził już bowiem listę projektów, które otrzymały unijne wsparcie.

Ostatecznie dzięki dofinansowaniu z regionalnego programu operacyjnego zrealizowanych zostanie 13 projektów – 10 nastawionych na wykrywanie raka jelita grubego, a 3 – raka piersi. Całkowita kwota dotacji to prawie 13,5 mln zł. Wciągu najbliższych dwóch lat będą organizowane bezpłatne badania, wydarzenia plenerowe oraz zostanie uruchomiona specjalna infolinia. Z pierwszych bezpłatnych kolonoskopii będzie można skorzystać już w tym kwartale. Co ważne, dzięki unijnemu wsparciu takie badania będą wykonywane ze znieczuleniem. W niektórych przypadkach pacjent może liczyć na dojazd do placówki medycznej.

- Profilaktyka w chorobach nowotworowych ma ogromne znaczenie. Pacjent, u którego wykryto raka we wczesnym stadium, ma spore szanse na wyleczenie. Dlatego też samorząd województwa małopolskiego tak dużą wagę przykłada do działań prewencyjnych i akcji, które zwiększają świadomość społeczeństwa. Od lat prowadzimy wojewódzkie programy profilaktyczne, a konstruując obecny regionalny program operacyjny zadbaliśmy o to, aby znalazły się tam odpowiednie środki na wczesne wykrywanie chorób – mówi Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski zapowiadając, że jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs na wsparcie dla programu profilaktycznego raka szyjki macicy.

Wszyscy zainteresowanie programami powinni się skontaktować z operatorami zwycięskich projektów. Są wśród nich: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku, Skopia sp. z o.o., Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej, Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o., Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SPOZ w Krakowie, Centrum Medyczne 'Eskulap" B. Stanula J. Stanula Spółka Jawna, Szpital Powiatowy w Limanowej, Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach i Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie Sp. z o. o.

Z kolei 24 tys. Małopolanek może z kolei skorzystać z programów profilaktycznych raka piersi. Wybrane do dofinansowania trzy projekty, które zgłosiły: Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Geneva Trust Polska Sp. z o.o. NZOZ Profilaktyka i Diagnostyka oraz Centrum Medyczne Maszachaba Sp. z o.o., rozpoczną się już II kwartale 2017 roku.

- W związku z tym, że samo badanie mammograficzne jest dofinansowane przez NFZ, unijne wsparcie ma wzmocnić efekt edukacyjny. Chcemy, żeby mieszkanki, które skończyły 50 lat dbały lepiej o swoje zdrowie – podkreśla wicemarszałek Wojciech Kozak.

Będą to cykle spotkań informacyjnych, szeroko zakrojona akcja edukacyjna, wydarzenia plenerowe, jak i pomoc w dojazdach na badanie. Pomyślano też o tych paniach, które ze względów rodzinnych nie mogą skorzystać z takich badań, bo opiekują się osobą niesamodzielną, dzieckiem czy starszym rodzicem. Programy przewidują zapewnienie opieki takim osobom, by kobiety mogły udać się do placówki medycznej.

fot. Magiczny Kraków

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.