Wystarczyło niespełna pół godziny, by 800 budek lęgowych i karmników znalazło nowych właścicieli. Ekologiczne domki dla ptaków rozdawali dziś z okazji Walentynek przedstawiciele krakowskiego MPO oraz Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka.
Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem i sympatią krakowian. Budki i karmniki wykonane z materiałów z odzysku, zebranych przez MPO rozeszły się dziś w oka mgnieniu. To nie pierwsza taka akcja w naszym mieście.
– Już od trzech lat Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka promuje nowy symbol święta miłości. Chcemy, aby znakiem rozpoznawczym krakowskich, a w przyszłości ogólnopolskich, Walentynek stały się budki lęgowe – mówi Waldemar Domański z APRP.
– Cieszymy się, że właśnie w taki sympatyczny sposób możemy wykorzystać zużyte drewno i ponownie wprowadzić je do obiegu. Dzięki budkom lęgowym ptaki mogą wrócić do miasta i co najważniejsze, mają gdzie zamieszkać. Mamy nadzieję, że nasza akcja uruchomi reakcję domina i budek w Krakowie będzie wciąż przybywać – podkreśla Henryk Kultys, prezes MPO Kraków.
Drugie życie starego fotela
Krakowskie MPO odbiera od krakowian odpady wielkogabarytowe, stare meble, łóżka, fotele, kanapy, biurka, szafy. Część z nich mieszkańcy przywożą samodzielnie do Lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1 lub Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Krzemienieckiej 40. Firmy i przedsiębiorcy pozbywają się tam palet po przewożonych towarach czy innych odpadów, w tym również drewnianych. Z całości zebranego drewna wybierane są najlepsze elementy, które od razu nadają się do ponownego użycia. Jest ich jednak stosunkowo niewiele. Kolejna część zebranego drewna (wymieszanego z różnych elementów) jest mielona i przekazywana firmom meblarskim, które wytwarzają z nich płyty meblowe i paździerzowe. Z części robione są właśnie budki lęgowe dla ptaków i karmniki, a to, co się nie nadaje do innego wykorzystania, staje się częścią paliwa alternatywnego, które zastępuje węgiel kamienny w cementowaniach.
Dodatkowo, aby w ptasich domach zbudowanych przez MPO nie przeciekały dachy, budki zostały wyłożone fragmentami linoleum, również pochodzącego z odzysku.
W ubiegłym roku przygotowano dla ptaków ok. 500 budek lęgowych i 100 karmników. W tym roku rozdano 700 budek, w tym 400 dla sikorek oraz 100 karmników.
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl