PILNE

Zamiast urzędników, w szkocką kratę ubierze się krakowski tramwaj

12 grudnia 2017 Apetyt na Kraków
Autor:  Anna Kolet-Iciek

W przyszłym roku na krakowskie ulice wyjedzie tramwaj w szkocką kratę. Byli jednak tacy, którzy woleli ubrać w kratkę miejskich urzędników.

Swój własny materiał w szkocką kratę Kraków otrzymał na początku października w prezencie od mieszkańców Edynburga. Wcześniej wzór wybrali krakowianie głosując na jedną z ponad 20 propozycji zgłoszonych przez samych Szkotów. Tartan został następnie zarejestrowany w szkockim urzędzie heraldycznym, a Kraków stał się pierwszym miastem w Polsce z własną kratą.

Wówczas urzędnicy zaczęli się zastanawiać, jak wykorzystać materiał, by służył promocji miasta. Z pomocą przyszli mieszkańcy. Na ogłoszony przez magistrat konkurs wpłynęło co prawda niewiele, bo tylko 12 zgłoszeń, z czego 5 osób przysłało po 2 projekty, ale udało się wybrać zwycięzcę.

Jury, które oceniało m.in. estetykę projektu, jego funkcjonalność oraz realne – tj. finansowe i logistyczne – możliwości realizacji zdecydowało, że nagrodę główną otrzyma projekt pochodzącego ze Szkocji Davida McGirra pn. Tartan Tram, czyli tramwaj ozdobiony motywem tartanu.

Nagrodą jest realizacja projektu, po uzgodnieniu z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie wszystkich szczegółów technicznych, a planowany termin ekspozycji tartanu na tramwaju to rok 2018.

David McGirr zapytany dlaczego właśnie tramwaj? – odpowiedział, że zarówno tartan, jak i tramwaj jest ...środkiem komunikacji! Tartan jest przecież znakiem, który informuje o przynależności do klanu, rodziny, miejsca lub organizacji. Krakowska szkocka krata komunikuje o przyjaźni między Krakowem i Edynburgiem, a tramwaj jest jednym z najważniejszych elementów systemu komunikacji miejskiej.

Zwycięzca konkursu, który w Szkocji był policjantem i detektywem, ożenił się z krakowianką i mieszka w Krakowie od 2011 r. Prowadzi portal dla obcokrajowców mieszkających w naszym mieście, a także organizuje zwiedzanie Krakowa w ramach Kraków Photo tours – fotograficznych wycieczek po mieście.

Wśród innych propozycji znalazło się m.in.: zastąpienie kolorystyki czapraka Lajkonika z bordowej na wzór tartanu; wykorzystanie serwet i bieżników w motywach tartanu przy dekoracji sal w krakowskim magistracie; zamianę tapicerki siedzisk foteli w pojazdach komunikacji miejskiej na motywy z tartanem; wprowadzenie elementów strojów służbowych pracowników Urzędu Miasta Krakowa w kolorach tartanu, a także pomysł „opakowania” tartanem krakowskich zabytków, pomników czy drzew.

Warto wiedzieć, że każdy z nas może wykorzystać wzór kraty w celach niekomercyjnych, a w szczególności jako wzór strojów, ich elementów, materiałów promujących Kraków czy motywów dekoracyjnych tworzonych przez instytucje i osoby prywatne. Podobnie, jak w przypadku wykorzystania logotypu Krakowa, także i tutaj konieczne jest dopełnienie odpowiednich formalności, które są określone w Biuletynie Informacji Publicznej, http://www.bip.krakow.pl/, (e-Urząd, usługi-procedury, Kancelaria Prezydenta).

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.