PILNE

Zapalmy znicze w kamieniołomie "Liban"

30 października 2019 Apetyt na Kraków
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Już po raz ósmy Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza w przededniu Wszystkich Świętych do wspólnego zapalenia zniczy na zbiorowej mogile Polaków zamordowanych na terenie karnego obozu Służby Budowlanej w kamieniołomie Libana. Spotykamy się o godz. 17.00 przy bramie wejściowej kamieniołomu od ul. Za Torem. To symboliczny wyraz pamięci o 21 naszych rodakach, ostatnich więźniach obozu, którzy zostali zabici w dniu 22 lipca 1944 roku. 

Przypomnijmy, że karny obóz pracy Służby Budowlanej (tzw. Baudienstu) powstał w 1942 roku na terenie funkcjonującego wcześniej kamieniołomu Libana. Więziono w nim głównie osoby, które próbowały uciekać z Baudienstu lub z innych miejsc pracy przymusowej, a także te skazane za uchybienia i wykroczenia w pracy. Pracowali oni na terenie kamieniołomu od trzech do siedmiu miesięcy przeważnie w bardzo ciężkich warunkach .

Latem 1942 r. w obozie przebywało 800 osób. Od 1943 roku przeciętny stan obozu wynosił 100-180 osób. Ogólną liczbę więźniów, którzy przeszli przez obóz, szacuje się na około 2 tysiące. W lipcu 1944 r. w wyniku zbliżającego się frontu Służba Budowlana praktycznie przestała istnieć, likwidacji uległ również obóz w kamieniołomie Libana.

W lipcu 1948 roku obok zbiorowej mogiły odsłonięto wykuty w skale pomnik z tablicą pamiątkową poświęconą wszystkim męczonym i pomordowanym. Fot. Stowarzyszenie PODGORZE.PL

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.