PILNE

"Żeromski" z nowymi, wyremontowanymi oddziałami

12 grudnia 2019 Zdrowie
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

14 milionów złotych kosztował remont i wyposażenie trzech oddziałów: chorób infekcyjnych i pediatrii, obserwacyjno-zakaźnego dla dorosłych oraz dermatologicznego w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W środę, 11 grudnia, nastąpiło uroczyste przekazanie ich do użytku pacjentom i personelowi placówki. 

To kolejny etap trwającej od półtorej roku generalnej modernizacji i przebudowy szpitala. Na zakończony właśnie etap prac pozyskano 6 mln zł z funduszy unijnych, reszta to środki z budżetu miasta. Pieniądze te pozwoliły na ocieplenie budynku, dostosowanie go do obowiązujących norm sanitarnych oraz przeciwpożarowych, wymianę wszystkich instalacji i zakup nowych mebli.

- 1,5 roku temu rozpoczęliśmy duże  inwestycje w szpitalu. Kończymy ich kolejny etap. Cieszę się, że przypada to na rok jubileuszu 70-lecia Nowej Huty i 65-lecia szpitala. To placówka wyjątkowa, ponieważ nie obsługuje tylko Krakowa - 40 proc. pacjentów pochodzi spoza miasta. Nowo otwarte oddziały to znacząca zmiana dla pacjentów i personelu, a to nie koniec remontów w tej placówce - powiedział podczas otwarcia oddziałów prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. 

Największą metamorfozę przeszedł oddział chorób infekcyjnych i pediatrii, który dzięki przebudowie zyskał znacznie więcej przestrzeni i w tej chwili jest najlepiej wyposażonym oddziałem chorób infekcyjnych w Polsce.

Każda z 20 sal ma oddzielny węzeł sanitarny i śluzę. Dodatkowo sześć z nich to sale z podciśnieniem, przygotowane do hospitalizacji najciężej chorych. Najważniejsze jest jednak utworzenie pełnej izolacji dla 20 dzieci jednocześnie. Pozostali mali pacjenci są leczeni w większych 2-3 osobowych salach. Odetchną z ulgą także rodzice, dla których zakupione zostały wygodne rozkładane fotele z zamontowaną półką na rzeczy osobiste. W oddziale nie zabrakło także miejsca na pokój zabaw. Gdy zaś będzie ciepło, dzieci wraz z rodzicami będą mogli odpocząć w dużym ogrodzie.

Ciasne i ciemne sale, stare brodziki, okna i brzydkie wnętrza - to przeszłość pawilonu, w którym zakaźnicy i dermatolodzy opiekują się chorymi. Po remoncie pacjenci oddziałów dermatologicznego i obserwacyjno-zakaźnego dla dorosłych będą leczeni w mniejszych, wygodnych kilkuosobowych salach, wyposażonych w nowe łóżka i szafki do przechowywania rzeczy osobistych oraz z własnymi łazienkami.

Budynek zajmowany przez zakaźników i dermatologów jest kolejnym, który przeszedł gruntowny remont. - Generalną modernizację szpitala rozpoczęliśmy półtora roku temu. Na prace - podzielone na kilka etapów - mamy łącznie ponad 48 mln zł. 19 mln zł na ten cel udało się pozyskać z funduszy unijnych, resztę z własnego budżetu dołożyło miasto Kraków - mówi dyrektor szpitala Jerzy Frieidger.

Oddział chorób infekcyjnych i pediatrii rocznie hospitalizuje ponad 1,2 tys. dzieci od urodzenia do 18. roku życia. Oddział obserwacyjno-zakaźny dla dorosłych obejmuje opieką ok. 1000 osób rocznie, do dyspozycji pacjentów jest 21 łóżek. Z kolei na oddziale dermatologicznym leczy się co roku ponad 900 pacjentów z chorobami skóry (dorosłych i dzieci) z całej Polski. Jest tam 30 łóżek - 24 dla dorosłych i sześć dla dzieci.

Trzy nowo otwarte odziały to jedno z pięciu zadań inwestycyjnych w szpitalu, które w tym roku były współfinansowane z budżetu miasta Krakowa na łączną kwotę 12 391 617 zł. Oprócz tego miasto przeznaczało środki na zakup sprzętu medycznego i wyposażenia oddziałów. Środki zaplanowane dla szpitala w przyszłorocznym budżecie i w Wieloletniej Prognozie Finansowej w latach 2020-2023 wynoszą 86 844 254 zł z przeznaczeniem na kontynuację dofinansowania projektu pn. "Poprawa jakości usług zdrowotnych poprzez termomodernizację Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie (ZIT)", budowę dodatkowego pawilonu dla potrzeb szpitalnego oddziału ratunkowego, zakupy inwestycyjne, dostosowanie pomieszczeń dla potrzeb archiwum oraz zabezpieczenie wkładu własnego dla projektu pn. "Małopolski System Informacji Medycznej". Fot. materiały prasowe 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.