PILNE

Fort Bronowice. Miasto proponuje zamianę działek

14 marca 2017 Miasto
Autor:  MB

Creative Commons - autor: Monochromatyczna

News.Krakow.pl

News.Krakow.pl

Nowy plan zagospodarowania uwzględnia większą powierzchnię zieloną kosztem terenu inwestycyjnego Agencji Mienia Wojskowego. Miasto chce zaproponować instytucji działki zamienne. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z założeniami, być może nowy plan zostanie uchwalony już po wakacjach. Przedstawiciele rady dzielnicy Bronowice oraz lokalni działacze widzą w nim krok w dobrą stronę.

Po udostępnieniu poprzedniego planu miejscowego zagospodarowania do wglądu publicznego pojawiły się liczne uwagi. Mieszkańcom szczególnie nie spodobało się, że w miejscu, w którym pierwotnie planowano stworzenie kampusu Akademii Sztuk Pięknych, powstaną budynki Agencji Mienia Wojskowego. W ten sposób zabudowana zostałaby znaczna część terenów zielonych wokół Fortu Bronowice.

Odpowiadając na zastrzeżenia zaniepokojonych tym mieszkańców i lokalnych działaczy, miasto zaproponowało rozszerzenie terenów zielonych wokół fortu kosztem obszaru inwestycyjnego AMW.

Jak podkreśliła na spotkaniu wokół nowego planu zagospodarowania wiceprezydent Elżbieta Koterba, teren ten został znacznie ograniczony i usytuowany w dość dużej odległości od zabudowań fortecznych, tak by nie stanowił związku przestrzennego z nimi.

Przedstawiciele AMW początkowo podkreślali, że nie mogą zgodzić się na tego rodzaju rozwiązanie: - Jesteśmy agencją wykonawczą, na którą nałożono ustawowo zadania związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa. Na tym terenie miała być realizowana zabudowa mieszkaniowa na potrzeby zakwaterowania sił zbrojnych. Dodali też, że już wcześniej AMW występowało z propozycją sprzedaży miastu fortu i terenu działki powyżej, ale wówczas nie było ono zainteresowane tego rodzaju ofertą.

Elżbieta Koterba zaproponowała AMW działki zamienne ze strony miasta, na których mogłyby powstać wspomniane budynki dla wojska. Agencja postawiła pewne warunki, m.in. by obszar zamienny przeznaczony był pod zabudowę wielorodzinną i by znajdował się w dobrze skomunikowanej części miasta. – Na dzień dzisiejszy potrzebujemy pilnie ponad 120 mieszkań na terenie Krakowa – zwrócił uwagę jej przedstawiciel. Władze Krakowa podejmowały już podobne działania w przypadku terenów przy ul. Skrzatów, gdzie powstać ma Centrum Muzyki oraz park.

Plan zagospodarowania rejonu Fortu Bronowice trafi teraz ponownie do uzgodnień, między innymi z AMW, i jeśli wszystkie będą pozytywne, to być może uda się w ciągu dwóch miesięcy ponownie udostępnić go do wglądu publicznego i uchwalić po wakacjach. - Nie chcemy planowania ciągnąć w nieskończoność i robić kolejnego, trzeciego wyłożenia, dlatego chcieliśmy usłyszeć odpowiedź na taką właśnie propozycję – podkreślała na spotkaniu wiceprezydent Elżbieta Koterba.

Obecni na nim przedstawiciele władz dzielnicy oraz lokalnych stowarzyszeń określili nowy plan zagospodarowania jako krok w dobrą stronę. – To jeden z najlepiej zachowanych zespołów fortecznych w Krakowie. Fort to nie tylko kubatura i jądro fortu reliktowego, ale też jego otoczenie – podkreślał dr Zbigniew Beiersdorf z Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. - Bardzo cenne jest to, że park, który powstanie, nie będzie dostępny tylko od ulicy Rodakowskiego, ale otworzy się także od strony Rydla – zaznaczył radny z Bronowic, Łukasz Krajewski.

Piotr Janowski ze stowarzyszenia Bronowice.net zwrócił uwagę, że Fort Bronowice został wpisany do rejestru zabytków w 2005 roku, ale nie uwzględniono wówczas ochrony jego otoczenia. – Wydaje mi się, że nowy plan naprawia to zaniechanie – dodał.

Zdjęcia:
1. Creative Commons, autor: Monochromatyczna
2. News.Krakow.pl
3. News.Krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.