PILNE

Zmarł Ennio Morricone. Legendarny kompozytor miał 91 lat.

06 lipca 2020 Kultura
Autor:  Zuzanna Dziadowiec

Fot. Rodrigo Jimenez /PAP/EPA

Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent zmarł w Rzymie w wieku 91 lat.Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej. Skomponował utwory m.in. do filmów "Misja", "Nietykalni" czy "Dawno temu w Ameryce".

Za swą twórczość otrzymał dwie statuetki Oscara. Jego dorobek to ponad 500 ścieżek dźwiękowych i około 100 utworów symfonicznych, a do tego 70 milionów sprzedanych płyt i dziesiątki nagród otrzymanych na całym świecie.

Swoje pierwsze kompozycje Ennio Morricone napisał w wieku 6 lat. Działalność artystyczną rozpoczął komponując pieśni. W 1946 roku skomponował "Il Mattino"  na głos i fortepian do tekstu Fukuko. Po ukończeniu studiów w 1954 roku rozpoczął pracę jako ghostwriter. Pisał i aranżował muzykę markowaną później nazwiskami znanych wtedy kompozytorów muzyki filmowej, jak na przykład Armando Trovajoli. Czasem posługiwał się pseudonimem Dan Savio lub Leo Nichols. W 1956 roku, by utrzymać rodzinę, rozpoczął pracę jako trębacz w zespole jazzowym.

Jego kariera zaczęła nabierać tempa, gdy w 1961 roku napisał ścieżkę dźwiękową do pierwszego filmu pt. "Faszysta" w reżyserii Luciano Salce. Przyspieszyła, gdy w 1964 roku napisał muzykę do spaghetti westernu pt. "Za garść dolarów". Sławę przyniosła mu jednak praca przy kolejnym westernie pt. "Dobry, zły i brzydki". Niedługo potem chcieli z nim współpracować niemal wszyscy współcześni reżyserzy: Quentin Tarantino, Brian de Palma, Sergio Leone, Giuseppe Tornatore, czy Adrian Lynn.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.