Zmarł ks. Mieczysław Maliński, krakowski duchowny, pisarz i publicysta. Miał 94 lata.
Ks. Maliński początkowo przez 11 lat pracował jako duszpasterz w Rabce, gdzie był wikarym przy kościele św. Marii Magdaleny, rektorem kaplicy św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz nauczycielem religii. Od 1960 był duszpasterzem w Krakowie, początkowo związanym z kościołem św. Szczepana, a od 1976 rektorem kościoła sióstr wizytek. Był też przyjacielem Jana Pawła II, którego poznał jeszcze w latach 40-tych XX wieku. Potem często towarzyszył papieżowi w jego licznych pielgrzymkach. Publikował w „Tygodniku Powszechnym” i „Dzienniku Polskim”. Był też autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży.
W 2005 pojawiły się przeciwko niemu zarzuty, że w okresie PRL był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o ps. „Delta” W archiwalnych dokumentach IPN nie ma jednak podpisanego przez ks. Malińskiego zobowiązania do współpracy, a tzw. teczka pracy "Delty" jest pusta. Jedynie w teczce personalnej z 1971 r. TW Delta zachował się kwestionariusz osobowy z danymi ks. Malińskiego i uzasadnieniem, że powinien on zostać pozyskany do współpracy, bo ma możliwość dotarcia m.in. do Karola Wojtyły.
W 2007 r. ks. Maliński napisał w swojej autobiografii "Ale miałem ciekawe życie", że nie zgodził się nigdy na współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa, pomimo wielokrotnego nalegania ze strony funkcjonariuszy SB. "Nie podpisałem ani nie wyraziłem zgody, a wprost przeciwnie, wielokrotnie odmawiałem zgody na taką współpracę" - podkreślał duchowny.
W 2011 została utworzona Fundacja Księdza Mieczysława Malińskiego „Będzie Lepiej”. Jej głównym celem jest pomoc w rozwoju artystycznym dzieci z ubogich rodzin. Od początku działalności fundacji ks. Mieczysław Maliński był jej prezesem.
Ks. Maliński zmarł 15 stycznia w wieku 94 lat.
Fot. wikipedia.pl