Do tej pory nie było to możliwe - Bazylika Mariacka otwiera dla turystów tzw. wieżę niższą. To okazja do zapoznania się z niesamowitą historią znajdujących się tam dzwonów. Trzeba się jednak spieszyć bo zwiedzanie potrwa tylko do października.
Wieża niższa będzie dostępna dla turystów od wtorku do piątku w godz. 9.10 - 14.30. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca w biurze obsługi ruchu turystycznego. Telefonicznie można to zrobić pod numerem: 12 422 07 37, lub mailowo na adres: turystyka@mariacki.com. Na wieżę może wejść grupa maksymalnie 6 osób (dzieci nie są wpuszczane ze względów bezpieczeństwa). Wejściówka na Dzwonnicę kosztuje 15 zł.
Zespół czterech dzwonów i gongów Bazyliki Mariackiej to unikat na skalę światową.
Półzygmunt - dzwon został ufundowany w roku 1438 przez polskich rycerzy. Odlał go mistrz Jan Freudental. Głównym fundatorem dzwonu i inicjatorem jego wykonania był biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki, późniejszy kardynał. To największy z dzwonów mariackich, a kiedyś największy dzwon Krakowa. Ma średnicę 180 cm i waży ok. 4,8 tony. Jest zawieszony najniżej, na czwartym poziomie wieży. Dzwoni dźwiękiem cis1. Dzwon jest dedykowany Bogurodzicy - patronce bazyliki. Jej imię jest kilkakrotnie wymienione w inskrypcji, a wizerunek Maryi z Dzieciątkiem umieszczono w górnej części klosza obok plakiety z orłem. Obecnie jego dźwięk można usłyszeć codziennie o godz. 21.05 i w piątki o godz. 15.04.
Tenebrat - ufundowany został przez króla Władysława Jagiełłę około roku 1388. Jego powstaniu towarzyszyły wydarzenia najwyższej wagi państwowej i religijnej. Oto zapoczątkowano w Krewie Unię Polski z Litwą (w 1385 roku); Jagiełło został ochrzczony, poślubił Jadwigę i został koronowany na króla Polski (w 1386 roku). Być może fundacja dzwonu była wspólnym dziełem pary królewskiej. Dzwon odlał ludwisarz Jan z Nowej Wsi Spiskiej. Pobożna inskrypcja umieszczona na szyi dzwonu zawiera wezwanie do Chrystusa i słowa: AVE MARIA. W środkowej części klosza umieszczono medaliony przedstawiające symbole czterech ewangelistów oraz plakiety z herbami Krakowa i Litwy, posiadające wielką wartość historyczną. Ten wspaniały dzwon ma średnicę 175 cm i waży ok. 4,1 tony. Do czasu odlania Dzwonu Rycerskiego był on największym dzwonem Krakowa. Jest zawieszony na VI poziomie wieży. Dzwoni on dźwiękiem cis 1. Można go usłyszeć w niedzielę i święta o godz. 9.50.
Misjonał - ufundowany został przez nieznanego fundatora około roku 1387. Odlany został przez Mistrza Jana z Nowej Wsi Spiskiej. Możliwe, że jego nazwa nawiązuje do chrystianizacji Litwy, ale też do stałej potrzeby głoszenia Słowa Bożego. Jedna z hipotez zakłada, że do powstania dzwonu mogła przyczynić się królowa Jadwiga znana ze swej pobożności. Inskrypcja łacińska umieszczona na dzwonie jest pobożnym wezwaniem o pokój do Chrystusa - Króla Chwały. Dzwon ma średnicę 136 cm i waży ok. 1,8 tony. Jest zawieszony na VII poziomie wieży nad Tenebratem. Dzwoni dźwiękiem f1. Jego brzmienie słyszane jest codziennie o godz. 12.04, tuż po hejnale mariackim.
Dzwon najstarszy mieszczański - został ufundowany przez mieszczan. To jeden z najstarszych zachowanych w Polsce dzwonów. Został odlany około 1320 roku przez nieznanego mistrza. W tym samym czasie nastąpiła konsekracja kościoła Mariackiego po jego przebudowie i rozbudowie. Dzwon ten mógł być wspólną fundacją parafian świątyni i mieszczan, dla których kościół Mariacki był i mamy nadzieję jest najważniejszą świątynią. Inskrypcja na kloszu podobnie jak na Misjonale i Tenebracie błaga Króla Chwały o pokój. Litery tworzące napis to piękna, romańska majuskuła, spotykana tylko na najstarszych dzwonach. W starych dokumentach miasta był nazywany Campana Antiqua. Dzwon ma średnicę 108 cm i waży ok. 0,9 tony. Jest zawieszony obok dzwonu Misjonał na VII poziomie wieży. Ma dźwięk a1. Dzwoni codziennie o godz. 12.04 w duecie z Misjonałem.
Źródło: mariacki.com
Fot. Pixabay