PILNE

Zobacz, jakie projekty wybrali krakowianie w Budżecie Obywatelskim

11 lipca 2017 Miasto
Autor:  Magdalena Strzebońska-Jasińska

Bezapelacyjnie pierwsze miejsce zdobył projekt zagospodarowania zalewu Bagry. Miał prawie 6 tysięcy głosów przewagi nad pomysłem posadzenia „100 drzew dla każdej dzielnicy”. Na trzecim miejscu znalazł się projekt „Łączymy Parki Krakowa”.  

Ponad 32 tysięcy głosów oddali krakowianie w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Jedna trzecia głosowała na papierze. Mieszkańcy decydowali o losie 319 projektów: 111 ogólnomiejskich i 208 dzielnicowych. Wygrywały przede wszystkim te zielone, tuż za nimi infrastrukturalne, sportowe i te dotyczące zdrowia.

I tak w części ogólnomiejskiej najwięcej, bo ponad 13 tys. mieszkańców zagłosowało na projekt „Zalew Bagry – zagospodarowanie”, który zakłada rewitalizację wschodniej części zalewu tak, by służył do celów rekreacyjno-wypoczynkowych przez cały rok. Projekt przewiduje m.in budowę ciągu pieszego od plaży do kładki nad torami kolejowymi, małej architektury i oświetlenia.  Na realizacje pomysły potrzebna jest kwota 3 mln zł.

Drugie miejsce zajął projekt „100 drzew dla każdej dzielnicy”, trzecie – „Łączymy Parki Krakowa”. Na czwartym uplasował się pomysł postawienia w Krakowie tężni solankowych , a na piątym „Zadbajmy o bezdomne koty”.

 Już wiadomo, że nie zazieleni się ulica Krupnicza. Kwota projektu (3 mln zł) przekroczyła bowiem 10 milionowy budżet na zadania ogólnomiejskie. W takiej sytuacji realizowane będą kolejne projekty z największą liczbą głosów, jednocześnie mieszczące się w 10 mln złotych. Są to: Bezpieczny ratownik - Bezpieczny Krakowianin, Szybciej tramwajem - wydzielenie torowisk tramwajowych, Zdrowy Kraków - zielenieje, Park przy ul. Wadowickiej, Remont ul. Kocmyrzowskiej - bis, Strefy Chilloutu - relaks na leżakach, Mali Ratownicy, Duzi Ratownicy oraz Pływający Pomost Kajakowy na Wiśle w Nowej Hucie.

Frekwencja w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego wyniosła raptem 5 proc. W magistracie usłyszeliśmy, że nie wiadomo dlaczego krakowianie tak słabo interesują się budżetem obywatelskim, bo wyniki ewaluacji programu będą znane za kilka tygodni i wtedy można wyciągać wnioski. Urzędnicy twierdzą jednak budżet obywatelski warto realizować, nawet jeśli będzie głosować 10 tys. osób. Jedną z propozycji poprawy frekwencji jest zmiana terminu głosowania.

Jak głosowano w dzielnicach:

Dzielnica I - „Usiądź i odpocznij – ławki dla Dzielnicy I”

 Dzielnica II - "Ogólnodostępny plac zabaw przy Gimnazjum nr 7”

Dzielnica III „Ogród pochłaniający zanieczyszczenia”

Dzielnica IV “Drzewa i ich rozwój”

Dzielnica V “ Zielona Krowodrza”

Dzielnica VI „Bezpieczny chodnik ul. Balicka”.

Dzielnica VII „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na Bielanach”

Dzielnicy VIII „Zielona Aleja Twardowskiego”

Dzielnica IX „Rekreacja – Edukacja – Integracja w Parku Solvay”

Dzielnica X „Remont chodnika przy ul. Taklińskiego w Krakowie”

Dzielnica XI „Minisiłownia na otwartym powietrzu na os. Piaski Nowe”

Dzielnica XII “Ogród pochłaniający zanieczyszczenia”

Dzielnica XIII "Ratownicy WOPR nad Bagrami”

Dzielnica XIV – „Zadbajmy o Lasek Łęgowski”

Dzielnica XV - “ Odetchnij...Oświecenia Park”

Dzielnica XVII „Budowa chodnika w okolicy Zielonego Skweru Staw Dworski”

Dzielnica XVIII – „Jaśniej na al. Róż”

Podane dziś  wyniki głosowania to lista rankingowa projektów wraz z liczbą punktów. Jednak ostatecznie, które zadania będą realizowane w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego będzie wiadomo po podpisaniu przez prezydenta zarządzenia oraz po podjęciu przez rady dzielnic stosownych uchwał. Zgodnie z harmonogramem zatwierdzenie listy projektów do realizacji oraz ich upublicznienie powinno nastąpić do 31 lipca.

fot.UMK

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.