Zespoły doradcze złożone z urzędników i pracowników MOPS będą pukać do mieszkań krakowian i przekonywać opornych do wymiany ogrzewania.
We wrześniu przyszłego roku w Krakowie zacznie obowiązywać bezwzględny zakaz używania paliw stałych: węgla i drewna, a za stosowanie niedozwolonego ogrzewania będą grozić wysokie kary, nawet do 5 tys. zł. Do tego czasu z mieszkań krakowian powinno zniknąć ok. 9 tys. palenisk. Choć przez ostatnie lata miasto oferowało wysokie dopłaty do wymiany ogrzewania nadal są tacy, którzy “nie są przekonani” do konieczności likwidacji kopciuchów.
Urząd miasta zdecydował się więc na powołanie trzech dwuosobowych zespołów, które przez najbliższe dni będą odwiedzać mieszkańców i udzielać im informacji na temat wymiany pieca oraz miejskich programów wsparcia w tym zakresie.
Zespoły złożone są z pracowników urzędu miasta oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Odwiedzą nie tylko tych najbardziej opornych mieszkańców, ale także tych, którzy chcieliby pozbyć się pieca węglowego, ale boją się, że nie będzie ich na to stać, a potem ich rachunki za ogrzewanie znacznie wzrosną.
W sumie urzędnicy chcą odwiedzić ok. 300 mieszkań (dziennie od 10 do 15), wizyty będą się odbywać od godz. 11.00 do 18.00. Pracownicy zespołów będą mieli ze sobą wnioski o udzielenie dotacji oraz materiały promocyjno-edukacyjne.
Osoby wchodzące w skład zespołów posiadają legitymacje służbowe oraz identyfikatory. Pod numerem infolinii 12 616 88 48 można zweryfikować ich tożsamość, a także zamówić wizytę zespołu doradczego.
Fot. pixabay.com