Prokuratura wszczęła śledztwa dotyczące nieprawidłowości przy reprywatyzacji kamienic w Krakowie. Chodzi o nieruchomości przy ulicach: Dietla 85, Wielopole 28, Dietla 50, Szlak 67, Szlak 71, Krupnicza 3 oraz Bracka 7.
Postępowania dotyczą przywłaszczenia nieruchomości przy posłużeniu się podrobionymi dokumentami, doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Gminy Kraków i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych.
Przypomnijmy, że w ramach projektu finansowanego przez Fundację im. Stefana Batorego Stowarzyszenie Miasto Wspólne od lipca ubiegłego roku śledziło losy 207 krakowskich nieruchomości, które po II wojnie światowej zostały przejęte przez państwo, a ich przedwojenni właściciele otrzymali rekompensatę. Podstawą do ich przekazania były tzw. układy indemnizacyjne, czyli międzynarodowe umowy zawarte między PRL, a kilkunastoma państwami zachodnim.
Ostatecznie zgłosiło do prokuratury sprawy 27 nieruchomości, które po wojnie zamiast stać się własnością Gminy Kraków, trafiły w ręce osób fizycznych lub spółek. Prokuratura wszczęła postępowania, które dotyczą nieruchomości przy ulicach: Dietla 85, Wielopole 28, Dietla 50, Szlak 67, Szlak 71, Krupnicza 3 oraz Bracka 7.
- Są to zaniechania, które sięgają jeszcze okresu PRL-u, ale część problemów wynika z opieszałości Ministerstwa Finansów i błędów Urzędu Miasta Krakowa popełnionych w latach 90. oraz obecnie. W przypadku ministerstwa naszą uwagę zwróciła nadzwyczajna przewlekłość postępowań administracyjnych. Z kolei Urząd Miasta Krakowa zaniedbał wysyłanie do sądów wniosków o wpisy ostrzeżeń o toczących się postępowaniach administracyjnych – twierdzi Tomasz Leśniak, prezes stowarzyszenia Wspólne Miasto.
fot. krakow.,pl