Po naszym artykule urząd miasta zdecydował się pokazać projekt, który zwyciężył w konkursie na system informacji miejskiej. Wcześniej urzędnicy twierdzili, że wymaga on jeszcze dopracowania.
Konkurs na projekt SIM został rozstrzygnięty w połowie października. Wygrały go dwie warszawskie firmy: Towarzystwo Projektowe oraz Para Buch. To pierwsze niemal 20 lat temu stworzyło system informacji miejskiej w Warszawie, za który otrzymało m.in. nagrodę w konkursie Bramy Kraju – Miasto dobrze umeblowane.
Swoją koncepcję dla Krakowa warszawskie firmy opracowały na przykładzie Rynku Podgórskiego z przyległymi ulicami. - Jest to koncepcja wstępna, na podstawie której opracowany zostanie projekt SIM dla całego Krakowa, co nastąpi na przełomie maja i czerwca przyszłego roku - zaznacza Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury UMK.
Jej zdaniem propozycja Towarzystwa Projektowego i Para Buch charakteryzuje się czytelnością i elegancją, rokując nadzieję na wypracowanie wzorcowego rozwiązania w skali całego miasta.
Wydział kultury odmówił nam jednak pokazania projektu, twierdząc, że zawiera on błędy i wymaga naniesienia poprawek. Pisaliśmy o tym w poniedziałek.
Zwycięskie firmy nie kryły zaskoczenia decyzją miasta. - Uważamy, że każdy projekt realizowany w przestrzeni publicznej powinien być jak najszerzej prezentowany i dyskutowany przez wszystkich użytkowników, których dotyczy. Daje to możliwość uwzględnienia opinii wynikających ze społecznej konsultacji - napisali w mailu do naszej redakcji przedstawiciele Towarzystwa Projektowego i Para Buch. - Tak też zrobiliśmy z projektem Miejskiego Systemu Informacji w Warszawie i może dlatego też, był tak dobrze przyjęty. Żałujemy, iż nasz projekt konkursowy i informacja o rozstrzygnięciu jest tak długo niedostępna.
Okazuje się, że po naszej publikacji miasto zmieniło zdanie i ujawniło na oficjalnym portalu nie tylko zwycięski projekt, ale także wszystkie pozostałe, które przeszły do drugiego etapu konkursu. Natomiast 28 listopada urząd planuje przeprowadzić otwartą debatę, podczas której zostanie zaprezentowana i omówiona zwycięska koncepcja SIM. Debata rozpocznie się o godz. 14.00 w sali S3 w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
System Informacji Miejskiej obejmuje m.in. kierunkowskazy pokazujące drogę do zabytków i obiektów, tablice z nazwami urzędów lub ulic i numery domów, wszelkiego rodzaju mapy oraz makiety. Te znaki pomagają mieszkańcom i turystom w sprawnym poruszaniu się po mieście. Jeśli ich wygląd nie jest spójny powstaje wrażenie chaosu. Tak jest obecnie w Krakowie. Inaczej wygląda kierunkowskaz pokazujący drogę do zoo, inaczej ten prowadzący nas do Tauron Areny. Chaos panuje też na tablicach z adresami. Na wielu budynkach wciąż wiszą jeszcze tabliczki sprzed 30 lat, na których widnieją stare nazwy dzielnic, mamy też stosunkowo nowe granatowe tablice z białymi literami i nieco starsze białe z granatowymi, a do tego zielono-białe w centrum.
Stworzenie i wdrożenie jednolitego, rozpoznawalnego i łatwego do zapamiętania systemu informacji miejskiej ma poprawić ład przestrzenny i estetykę miasta. Urząd chce zapłacić za projekt SIM 190 tys. zł.