05 października 2017 Anna Kolet-Iciek

Jedna z najgorszych na świecie grup kibicowskich z medalem?

Sport

Cały świat krytykuje poczynania kibiców Legii Warszawa, którzy właśnie trafili na listę 10 grup kibicowskich cieszących się najgorszą sławą. Małopolska kurator oświaty walczy o przyznanie im medalu KEN.

Jak się dowiedzieliśmy, małopolska kurator oświaty wysłała oficjalne pismo do Stowarzyszenia Kibiców Legii Warszawa z prośbą o podanie nazwisk osób, które odpowiadają za przygotowanie opraw meczowych. Barbarze Nowak zależy zwłaszcza na autorach “patriotycznej” oprawy z 1 sierpnia tego roku. Wywieszony w tym dniu na trybunach transparent z rozstrzeliwanym chłopcem i napisem "Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zamordowali 160 tysięcy osób. Tysiące z nich stanowiły dzieci" tak bardzo spodobał się małopolskiej kurator, że postanowiła wystąpić do minister edukacji o uhonorowanie pomysłodawców Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Najbardziej skuteczny przekaz polskiej polityki historycznej

“Bardzo serdecznie dziękuję kibicom za zwrócenie uwagi świata, ale także wielu Polaków, w tym bardzo młodych, na bestialstwo niemieckich najeźdźców, morderców milionów Polaków" - napisała Barbara Nowak na swoim Twitterze.

Kurator przypomniała też, że “Niemcy nigdy nie ponieśli kary za swoje haniebne czyny. Nie zapłacili za odbudowę Miasta. Polacy pamiętają”. Zwracając się do kibiców Legii zaznaczyła: "Pomysł plakatu z podpisem w języku angielskim okazał się najbardziej skutecznym przekazem polskiej polityki historycznej i akcją edukacyjną ostatnich lat. W uznaniu Państwa zasług w kultywowaniu tradycji patriotycznych, naszej pamięci narodowej, zwrócę się do pani minister Anny Zalewskiej o uhonorowanie pomysłodawców Medalem Komisji Edukacji Narodowej".

Kurator ustala odpowiedzialnych

Pod koniec sierpnia, w rozmowie z nami kurator potwierdziła swoje twitterowe zapowiedzi. Przyznała również, że chce, aby wniosek poparli inni kuratorzy oświaty. Zapowiedziała, że będzie on gotowy w połowie września. Do tej pory nie został jednak złożony. To nie oznacza, że kurator postanowiła wycofać się ze swoich obietnic.

Jak poinformował nas Grzegorz Sobol, rzecznik prasowy kuratorium oświaty w tej sprawie wysłano oficjalne zapytanie do Stowarzyszenia Kibiców Legii w celu ustalenia organizatorów oprawy z 1 sierpnia. - Czekamy na odpowiedź. Bez informacji od Stowarzyszenia nie podejmujemy żadnych działań - mówi Grzegorz Sobol.

Najgorsza sława na świecie

Tymczasem kilka dni temu kibice Legii pobili swoich piłkarzy. Gdy drużyna przyjechała w nocy na klubowy parking po przegranym meczu 0:3 z Lechem Poznań, czekało tam na nią ponad 50 pseudokibiców. Jak relacjonują media do autokaru wszedł "Staruch" i "zaprosił" piłkarzy na zewnątrz. Po wyjściu zostali zaatakowani. Posypały się na nich ciosy w tył głowy i w twarz. Sportowcy nie odnieśli większych obrażeń, zostali jednak upokorzeni.

Kibice Legii są znani w Europie ze swoich opraw oraz rozrób na trybunach. Hiszpański dziennik "AS" umieścił ich niedawno w gronie dziesięciu grup kibicowskich, które cieszą się najgorszą sławą na świecie.

Fot. polsat sport

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.