Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego apeluje o głosowanie na krakowską Mogiłę Mogił w sondzie ogłoszonej przez ministra spraw wewnętrznych.
O tym, że kopiec Piłsudskiego może trafić na karty wizowe nowego polskiego paszportu pisaliśmy w poniedziałek.
Wówczas krakowski zabytek znajdował się na szarym końcu listy rankingowej. Od tego czasu sporo się jednak zmieniło. Wygląda na to, że krakowianie odpowiedzieli na nasz apel w sprawie głosowania na Mogiłę Mogił. Dziś spośród 13 zaproponowanych przez ministra wizerunków znajduje się on na siódmym miejscu (ponad 36,5 tys. głosów) i ma spore szanse, by znaleźć się w gronie 6 wizerunków, które wybiorą Polacy.
Teraz z apelem o głosowanie na Kopiec wystąpił dr Jerzy Bukowski, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego. - Kopiec na krakowskim Sowińcu to miejsce, w którym złożono ziemię z ponad 4,5 tysiąca pobojowisk i miejsc kaźni z całego świata, gdzie kolejne pokolenia Polaków przelewały krew za suwerenność Rzeczypospolitej - przypomina dr Bukowski. - Ten nietypowy pomnik niepodległości usypany przez naród w latach 1934-1937 nie budzi żadnych kontrowersji, z jakimi mamy do czynienia w przypadku niektórych innych motywów graficznych przedstawionych do dyskusji przez MSWiA.
Chodzi m.in. o wizerunek wileńskiej Ostrej Bramy, który również został zaproponowany jako jeden z motywów. Obecnie to właśnie ten zabytek prowadzi w głosowaniu, mając ponad 61 tys. głosów. Problem w tym, że przeciwko umieszczaniu Ostrej Bramy w polskim paszporcie ostro protestują władze Litwy.
Przypomnijmy, że kampania “Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018” została ogłoszona przez ministerstwo spraw wewnętrznych z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwszy raz w historii będziemy decydować, który motyw graficzny znajdzie się w książeczce paszportowej. Do wyboru mamy 13 motywów, 6 z najwyższą liczbą głosów trafi do paszportu. Jedna osoba może głosować raz dziennie wybierając jednocześnie 6 motywów. Głosowanie na stronie zaprojektujpaszport.gov.pl trwa do 10 września. Podczas głosowania wybieramy motyw i oddajemy na niego głos klikając na biało-czerwone serce umieszczone poniżej obrazka i opisu.
Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl