PILNE

Krakowskie Miodobranie. Najlepsze miody prosto od pszczelarzy

31 sierpnia 2017 Apetyt na Kraków
Autor:  m.s.

Od piątku do niedzieli pl. Wolnica zamieni się w krainę miodem i szczęściem płynącą. Tradycyjnie odbywać się tu będzie Krakowskie Miodobranie organizowane dla wszystkich smakoszy tego słodkiego specyfiku. Swoje produkty zaprezentuje ponad 20 właścicieli pasiek w Małopolsce. 

Miodobranie to święto dla pszczelarzy, mieszkańców i turystów. Tegoroczne rozpoczyna się w piątek ( 1 września) i potrwa do niedzieli ( 3 września). Będzie można do woli degustować zdrowe słodkości, wziąć udział w kiermaszu miodu i produktów pszczelich z małopolskich pasiek, odwiedzić stoiska ze zdrową żywnością.

Swoje produkty sprzedawać będzie ponad dwudziestu pszczelarzy. Jednym z nich jest Kazimierz Koterba, który miłość do miodu łączy z zawodem architekta. Jego ule stoją w pasiekach na Prądniku Białym i w Guciowie, w Roztoczańskim Parku Narodowym. Choć oba te miejsca otoczone są łąkami i lasem, to ich właściciel dwa razy do roku sieję facelię, gorczycę i oraz sadzi maliny, by pszczoły miały z czego pobierać pożytek.

Podczas tegorocznego targów Kazimierz Koterba zaprezentuje 10 rodzajów miodu m.in wielokwiatowy, akacjowy lipowy, gryczany, spadziowy i wrzosowy.

- Miodobranie to bardzo dobre miejsce do zakupu miodu, bo nabywa się go wprost od pszczelarza, więc można mieć pewność, że ten produkt będzie dobrej jakości. Można dowiedzieć się jak powstawał, w jakich warunkach był wytwarzany i poznać osobę, która trudni się pszczelarstwem - mówi Kazimierz Koterba.

Podczas Krakowskiego Miodobrania będzie zobaczyć wystawy tematyczne. Pierwsza z nich, „Pszczoły mówią do nas”, opisuje życie i rozwój pszczół, ich zachowania i przystosowanie ewolucyjne, a także zagrożenia we współczesnym środowisku. Druga – „Pszczoły w mieście”, przybliża znaczenie owadów zapylających w ekosystemie miejskim i jednocześnie prezentuje krakowskie miejskie pasieki.

W programie znajdzie się także akcja krwiodawstwa „Krwiobranie” – w sobotę, 2 września. Wszyscy dawcy otrzymają specjalne kupony rabatowe uprawniające do 10% rabatu na kiermaszu produktów pszczelich oraz w restauracji Piwnica Wolnica. Dodatkowo dawcy, którzy są pszczelarzami, wezmą udział w losowaniu miodarki – urządzenia do odwirowywania miodu z plastrów pszczelich.

W sobotę i niedzielę dzieci i młodzież będą mogły uczestniczyć w konkursie z nagrodami w ramach projektu „Pasieka Kraków”.

Z kolei tylko w sobotę (godz. 12) rozpocznie się Parada Pszczół, czyli korowód pszczelich przebierańc ów, przebiegający w rytmie muzyki zespołu „Batucada" ze Szkoły Muzycznej I stopnia Nr 1 im. S. Wiechowicza. Autorzy najciekawszych pszczelich przebrań zostaną nagrodzeni.

Na niedzielę zaś zaplanowano tradycyjny kiermasz (godz. 9.00 do 19.00) oraz finał projektu „Pszczoły uczą dzieci segregacji śmieci”. Najmłodsi wezmą udział w zabawie edukacyjnej, uczącej segregacji śmieci. Zadaniem uczestników będzie uporządkowanie i posegregowanie śmieci w zaaranżowanej na placu „zaśmieconej pasiece”.

Ponadto każdy, kto przyniesie plastikowe nakrętki, będzie mógł je wymienić na rośliny miododajne. Miodobranie to również wydarzenia towarzyszące. Pierwszym będzie sadzenie drzewa w czwartek, 31 sierpnia o godz. 11.00 w Parku Jordana, zaś w sobotę 9 września pszczelarze wyruszą w rajd w obronie pszczół. Kilkanaście załóg z całego kraju przejedzie z Krakowa do Koszalina Fiatami 126p. Start na Rynku Głównym, o godz. 13.00. Każdego dnia Krakowskiego Miodobrania zaplanowano także liczne występy artystycz

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.