PILNE

Kulturalna alternatywa na weekend

21 kwietnia 2017 Kultura
Autor:  MB

pexels.com

To będzie weekend pełen sztuki – tej wolniejszej i bardziej alternatywnej. Nie zabraknie też atrakcji muzycznych i literackich, bo w najbliższych dniach świętować będziemy Światowy Dzień Książki. Spotkania, warsztaty, koncerty i dużo dobrej zabawy – sprawdź, co wybrać z weekendowego programu wydarzeń.

Forum Przestrzenie, nie bacząc na kapryśną aurę, już w sobotę otworzy nowy Pawilon Letni. Wydarzenie połączone będzie z koncertem THE JOHNNY FREELANCE EXPERIENCE – tria łączącego różne muzyczne style, takie jak funky, soul, elektronika, jazz, muzyka improwizowana czy nawet dance. Odbędzie się również wernisaż wystawy Abstrakt Forum prezentującej artystów wywodzących się ze sztuki graffiti.

W sobotę w całej Polsce obchodzić będziemy Dzień Wolnej Sztuki. Wybrane muzea i galerie zaproszą odwiedzających, by tym razem ograniczyli liczbę oglądanych obiektów i przez godzinę skupili uwagę tylko na pięciu wybranych dziełach. Po tym czasie muzealnicy będą rozmawiać, udowadniać i przekonywać widzów do, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku ogromnych zasobów wiedzy czy kierunkowego wykształcenia. Wśród krakowskich instytucji biorących udział w tegorocznej edycji tego przedsięwzięcia znajdą się Międzynarodowe Centrum Kultury, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz Żydowskie Muzeum Galicja.

Zbliżające się wolne dni będą też bardzo literackie, a cały Kraków zaczytany! Z okazji przypadającego w niedzielę Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Pawilonie Wyspiańskiego przy Placu Wszystkich Świętych odbędzie się Krakowski Kiermasz Książki. Zaprezentują się na nim antykwariaty, bukiniści, a także księgarnia komiksowa. Prócz tego zorganizowane zostaną liczne warsztaty, spotkania i pokazy.

W całej Polsce trwać będzie również Weekend Księgarń Kameralnych, w trakcie którego również siedem krakowskich placówek zorganizuje wystawy, muzyczne atrakcje, spotkania, warsztaty oraz imprezę silent reading. Udział w wydarzeniu wezmą m.in. Księgarnia Pod Globusem i Pod Szesnastką, Lokator, De Revolutionibus Books & Café czy Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza oraz wiele innych.

W ramach 16. Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” w Instytucie Cervantesa odbędą się dni otwarte, a liczne atrakcje zapewni także przy tej okazji Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, oraz biblioteki i księgarnie z Krakowa oraz całej Małopolski. Zaplanowano m.in. spotkanie z o. Leonem Knabitem i historyczką designu Beatą Bochińską, literacką grę terenową oraz warsztaty krytycznego pisania z blogerem Jarosławem Czechowiczem itd.

Dla tych, którzy poszukują muzycznych atrakcji, także nie zabraknie propozycji. W Pięknym Psie już w sobotę wystąpi zespół Das Moon promujący swoją nową płytę „Dead. Sobotni wieczór w Świętej Krowie upłynie pod znakiem kobiecych artystek – wystąpi DJ-ka Elena Sizova, łódzka producentka FOQL oraz DJ-ka Olivia. W 89 posłuchać będzie można natomiast już w niedzielę kontrowersyjnego i eklektycznego projektu Xiu Xiu, którego muzyka jest porównywana do niepokojącej atmosfery filmów Davida Lyncha.

Przez trzy dni, od piątku, trwać będzie również maraton po krakowskich galeriach i artystycznych pracowniach, czyli Cracow Gallery Weekend Krakers 2017. Więcej o tym wydarzeniu przeczytacie tutaj.

Zdjęcie: pexels.com (Public Domain)

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.