Prace w strefie płatnego parkowania potrwają dłużej niż początkowo zakładano. Do tej pory udało się zakończyć malowanie pasów jedynie na Alejach Trzech Wieszczów.
Malowanie nowych pasów wyznaczających miejsca postojowe i stawianie znaków miało zakończyć się w październiku, ale potrwa do połowy listopada, a w niektórych przypadkach nawet do grudnia – informuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
Urzędnicy za opóźnienia winią niesprzyjającą aurę. Zaznaczają , że przez połowę października nie dało się prowadzić prac albo ze względu na opady, albo z powodu zbyt dużej wilgotności powietrza i nawierzchni. W takich warunkach atmosferycznych malowanie pasów nie wchodzi w grę, bo nowe oznakowania mogłyby szybko zniknąć z nawierzchni.
Wpływ na przebieg prac - jak zaznacza ZIKiT - miał również konserwator zabytków, który sprzeciwił się malowaniu pasów na części ulic Starego Miasta i Kazimierza. ZIKiT czeka na rozstrzygnięcie w tej sprawie, ale wszystko wskazuje na to, że pasy w ogóle nie pojawią się na brukowanych ulicach zabytkowej części miasta.
Jednak kiepskie warunki atmosferyczne i decyzja konserwatora to nie jedyne powody opóźnień.
Z uwagi na liczne protesty mieszkańców ZIKiT musiał wprowadzić do pierwotnego planu zmian w strefie wiele poprawek. A to oznaczało konieczność robienia ponownych pomiarów w terenie. Błędy w planie wytykali również sami mieszkańcy, którzy na własną rękę mierzyli szerokość miejsc postojowych zagrożonych likwidacją, po czym okazywało się, że są one zgodne z prawem.
Pierwotnie ZIKiT zakładał likwidację ok. 3 tys. miejsc postojowych w całej strefie, już wiadomo, że zostanie ich wyciętych znacznie mniej.
Gdzie zakończono prace? Gdzie jeszcze trwają?
Całkowicie zakończone zostały prace na Alejach Trzech Wieszczów.
Bliskie ukończenia są prace w zachodniej części SPP (Łobzowie, Czarnej Wsi, Zwierzyńcu), a także po południowej stronie Wisły w Dębnikach i w Podgórzu. 31 października zaawansowanie prac oceniono na 90 proc., a wykonawca zadeklarował, że zakończy malowanie do 14 listopada.
Prawie zakończone są również prace przy wprowadzaniu nowych oznakowań na jezdniach. Chodzi m.in. o naziemne przejścia dla pieszych, o które mieszkańcy starali się od lat na placu Bohaterów Getta czy na moście Dębnickim.
Zakończono też malowanie znaków wyznaczających strefy zamieszkania, gdzie pieszy może się poruszać po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Wyznaczono już ostatecznie buspasy na ulicach Czarnowiejskiej i Wielickiej oraz al. Focha. Na prawie wszystkich ulicach pojawiły się również „sierżanty”, wskazujące na możliwość jazdy pod prąd w stosunku do ruchu samochodowego.
Są także nowe przejazdy rowerowe, choćby w rejonie Plant czy Błoni. Na obszarze Starego Miasta i Kazimierza zakończono około 10 proc. planowanych prac. Podobny poziom zaawansowania robót jest w Grzegórzkach i na osiedlu Oficerskim.
Z kolei na ul. Wrocławskiej prace rozpoczęły się z opóźnieniem z powodu remontu nawierzchni.