PILNE

Sieć szkół w Krakowie z pozytywną opinią

10 marca 2017 Miasto
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Małopolska kurator oświaty pozytywnie zaopiniowała uchwałę dotyczącą sieci szkół w Krakowie. Wprowadziła do niej jednak kilka zmian.

- Dzięki współpracy z urzędem miasta, udało nam się stworzyć w Krakowie sieć szkół, która zadowala większość rodziców – mówi Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty.

Dziś wystąpiła na konferencji prasowej u boku wiceprezydent miasta Katarzyny Król, aby poinformować, że uchwała o sieci szkół w Krakowie została przez nią zaopiniowana pozytywnie z kilkoma uwagami. Jak już informowaliśmy zastrzeżenia kuratorium wzbudziła m.in. przeprowadzka Zespołu Szkół Mechanicznych nr 4 z ul. Podbrzezie na ul. Kazimierza Odnowiciela, którą przegłosowali radni.

Zdaniem Barbary Nowak, uchwała została jednak podjęta bez podstawy prawnej, a poza tym w budynku po wygaszanym Gimnazjum nr 9 powinna zostać utworzona szkoła podstawowa. To wbrew opinii radnych, w tym radnych dzielnicowych oraz okolicznych mieszkańców, którzy zebrali ponad 2,5 tys. podpisów za utworzeniem w tym miejscu szkoły zawodowej.

Kurator nie zgodziła się również na likwidację kilku martwych liceów, które od lat nie prowadzą naboru. Miasto chciało przy okazji zamknąć te szkoły, ale zdaniem kurator mogłoby to zaszkodzić reformie. – Podobnych spraw w całej Polsce jest więcej i za chwilę będziemy mieć statystyki, które pokażą, że w całym kraju zlikwidowano w związku z reformą setki szkół, nikt nie będzie pytał jakie to szkoły i czy byli w niej uczniowie. To wszystko pójdzie na konto reformy – tłumaczyła jeszcze w styczniu w rozmowie z news.krakow Barbara Nowak.

Ponadto, jak ustalono wcześniej, w Krakowie od września powstaną 3 nowe licea: XLIII – z przekształcenia Gimnazjum nr 35, XLIV z Gimnazjum nr 1 oraz XLII z Gimnazjum nr 2. Gimnazjum nr 37 ma stać się Szkołą Podstawową nr 77. Miasto planowało włączyć to gimnazjum w strukturę SP nr 85, ale zaprotestowali rodzice i nauczyciele, stąd zmiana decyzji.

Kurator dokonała też korekt w obwodach niektórych szkół podstawowych.

Zaopiniowaną uchwałą ponownie zajmą się teraz radni, którzy muszą ją przyjąć do końca marca.

Barbara Nowak zaznacza, że Kraków jest pierwszym dużym miastem, który ma nie tylko gotową sieć szkół, ale również została ona zaakceptowana przez kuratorium. – Ponadto Kraków jest liderem, jeśli chodzi o liczbę odbytych w tej sprawie konsultacji – dodaje kurator. - Na 1600 spotkań dotyczących reformy w całym kraju, jedna trzecia odbyła się w Krakowie.

Z całej Małopolski do zaopiniowania przesłano już uchwały sieciowe ze 176 gmin oraz 22 powiatów. Opinię negatywną otrzymały od kuratorium 4 gminy: Czernichów, Wadowice, Myślenice i Oświęcim, który przesłał już do zaopiniowania kolejną uchwałę. Swoich uchwał nie przesłały jeszcze Szczucin, Koniusza i Chełmiec.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.