PILNE

Wymienią ziemię przy ulicy Dolnych Młynów?

13 marca 2018 Miasto
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Gleba przy ul. Dolnych Młynów 10 zostanie w najbliższym czasie przebadana na zlecenie dzierżawcy terenu. Do podobnej analizy przygotowuje się również miasto.

Firma Immobiliaria Camins, wieczysty dzierżawca kompleksu zabudowań przy ul. Dolnych Młynów podpisała właśnie umowę z firmą badawczą Menard Polska, która ma wykonać badania geologiczno-środowiskowe na terenie dawnej cesarsko-królewskiej fabryki papierosów.

Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym tygodniu, a o wynikach badań firma niezwłocznie poinformuje wszystkich zainteresowanych.

- Przewidujemy, że w zależności od stanu zmrożenia gruntu i warunków pogodowych badania terenowe, laboratoryjne analizy próbek i opracowanie raportu powinny zająć niewiele ponad miesiąc – mówi Aldo Ibanez, przedstawiciel Immobiliaria Camins.

Jeśli okaże się, że ziemia w tym miejscu jest skażona inwestor zapewnia, że zostanie usunięta i zastąpiona czystym podłożem. Ta operacja może kosztować właściciela terenu nawet kilka milionów złotych.

Miasto też chce badać

Do badań gleby w tym miejscu przygotowuje się również miasto. Jak już informowaliśmy, urząd na początku marca wysłał w tej sprawie zapytania ofertowe do kilku firm. Mają to być jedynie badania wstępne. Urząd miasta szacuje, że będą kosztować ok. 10 tys. zł. 

- Przed wydaniem ewentualnego pozwolenia na budowę chcemy wiedzieć, jaki jest aktualny stan gruntu i czy inwestor będzie musiał ewentualnie przeprowadzić tam remediację, czyli oczyszczenie terenu z niebezpiecznych substancji - mówi w rozmowie z news.krakow.pl Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska w UMK.

Wcześniej w prasie pojawiły się informacje, że teren, na którym obecnie znajduje się kilka lokali gastronomicznych jest skażony takimi substancjami jak bar, arsen, ołów, cynk czy kobalt. Jak informowała “Gazeta Krakowska” wyniki badań przeprowadzonych tam w 2013 roku wskazują, że znacznie przekroczone są zwłaszcza normy cynku, nie są to jednak skażenia, które mogłyby zagrażać życiu lub zdrowiu.

Jaka przyszłość Dolnych Młynów?

Hiszpańska firma, która dzierżawi teren chce przed przystąpieniem do jego zagospodarowania zapytać mieszkańców, jak widzą przyszłość kompleksu. Proces konsultacji w imieniu inwestora prowadzi firma BETTER., której eksperci zbierają obecnie opinie wśród zainteresowanych. Kolejnym krokiem w dialogu społecznym będzie przeprowadzenie pogłębionych wywiadów z "liderami opinii", czyli przedstawicielami mieszkańców, samorządu, środowisk twórczych, organizacji pozarządowych, miejskich aktywistów, a następnie zorganizowanie spotkania plenarnego z udziałem różnych grup i określenie roli, jaką powinien pełnić kompleks Dolnych Młynów 10 dla lokalnej społeczności i całego miasta.

Obecnie przy ul. Dolnych Młynów 10 w budynkach po dawnej fabryce tytoniu i cygar działa od ponad dwóch lat kultowe zagłębie knajpiano-rozrywkowe, bardzo chętnie odwiedzane przez krakowian. Hiszpańska firma wydzierżawiła ten teren Fundacji Tytano, a umowa wygasa w 2020 roku.

Fot. google.com

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.