PILNE

Kino, jazz i sztuka w sztuce [Weekend]

28 kwietnia 2017 Kultura
Autor:  MB

News.Krakow.pl

Weekend pod znakiem kina niezależnego, muzyki i sztuki, która opowiada o… sztuce. Ostatnie dni kwietnia to prawdziwa kulturalna uczta. Zobaczcie, jakie wydarzenia odbędą się w Krakowie w tym czasie.

Już w piątek startuje festiwal Netia Off Camera. Gwiazdy kina z całego świata, spotkania z twórcami intrygujących obrazów filmowych, projekcje kinowe i plenerowe, dyskusje oraz warsztaty – wszystko to czeka na kinomanów w stolicy Małopolski. Podczas pierwszych dni tej wyjątkowej imprezy zobaczyć będzie można m.in.  polskie produkcje, np. Zjednoczone Stany Miłości, Kampera (Kino Ars) czy Sztukę kochania. Historię Michaliny Wisłockiej (Kino Pod Baranami). Prezentowany będzie także słynny już obraz Mooonlight (Kino na Placu Szczepańskim), jak również dokument o tajemniczej chorobie, nie uznawanej przez niektórych lekarzy, pt. Unrest (MOS Małopolski Ogród Sztuki).

Warto odwiedzić także w ten weekend Miasteczko Festiwalowe Off Camery na Placu Szczepańskim. Pojawią się w nim bowiem gwiazdy polskiego kina - Jacek Braciak, Marta Nieradkiewicz, Katarzyna Rosłaniec czy Maciej Musiał. To tylko niektóre pozycje z bogatego programu wydarzenia, którego szczegóły znajdziecie tutaj, a o części praktycznej Festiwalu przeczytacie w jednym z naszych tekstów.

To również pierwsze dni z nowymi wystawami w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Główną i największą prezentacją spośród nich jest Sztuka w sztuce - opowieść o artystycznym przetwarzaniu i krytycznym powielaniu, odwołująca się do klasyków sztuki oraz ich dzieł pokazywanych w nowym, zaskakującym często ujęciu. Prócz niej zobaczyć można również wystawy Twórca i ślad. Materiały z Archiwum Artystów z Kolekcji MOCAK-u oraz dwie prezentacje w ramach rozpoczynającego się w maju Miesiąca Fotografii 2017 - Susan Lipper, Grapevine: 1988–1992 oraz Diany Lelonek, Liban i Płaszów – nowa archeologia.

Weekend będzie też mocno koncertowy. Jego muzyczna część rozpocznie się już w piątkowy wieczór w Nowohuckim Centrum Kultury, w którym wystąpi Kortez Trio. W Alchemii zagra w sobotę polski zespół Fair Weather Friends z materiałem z nowej EP-ki Hello Sunday. Cafe Szafe zaprosi również w sobotę na spotkanie z brytyjskim muzykiem Benjaminem Yellowitzem. Niedzielę będzie można natomiast spędzić w klubie Szpitalna 1, gdzie odbędzie się Pierwszy Krakowski Salon Ambientu.

Znajdzie się też coś dla miłośników jazzu – do 30 kwietnia trwa bowiem Festiwal Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie. W piątek w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zagra Adam Bałdych & Helge Lien Trio, sobota upłynie tu natomiast pod znakiem młodej sceny jazzowej. Wystąpią Adam Jarzmik Quintet oraz Mateusz Pałka Trio. W niedzielę na zakończenie wydarzenia wszyscy jego uczestnicy będą świętować Międzynarodowy Dzień Jazzu.

To będzie również weekend ze Stanisławem Wyspiańskim w Muzeum Narodowym w Krakowie – więcej szczegółów na temat wydarzenia „Wyspiański wychodzi na pole” znajdziecie tutaj.

Zdjęcia: News.Krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.