Mamy niespełna dwa tygodnie na wydanie 12 mln zł. Jak to zrobić?
Od dziś można już głosować na projekty zgłoszone do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Do wyboru mamy 111 projektów ogólnomiejskich oraz 208 dzielnicowych. W sumie możemy w ten sposób rozdysponować 12 mln złotych.
A co mamy do wyboru?
W tym roku sporo propozycji dotyczy zieleni.
Jeden z projektów ogólnomiejskich o nazwie “Naprawiamy szyszkową katastrofę” przewiduje posadzenie na terenie całego miasta (a w szczególności dzielnic: XIII, VIII, V, II, I) krzewów oraz jesionów, grabów i buków, a także 18 dębów (np. nad Bagrami), każdy poświęcony jednej z krakowskich dzielnic.
Wśród projektów z kategorii zieleń i ochrona środowiska można znaleźć propozycję utworzenia smoczego szlaku spacerowego. O tym projekcie pisaliśmy tutaj
Ciekawie zapowiada się również pomysł stworzenia w Krakowie mini uzdrowisk w okolicach istniejących dziś, ale mocno zaniedbanych ujęć wody artezyjskiej. O Kraków Zdrój również pisaliśmy na łamach naszego portalu
Wśród zielonych projektów znajdziemy też propozycję obsadzenia przystanków i ulicznych latarni smogochłonnym bluszczem (projekt Bluszcz i Bestia).
W kategorii infrastruktura zgłoszono 26 propozycji.
M.in. “Zielona ulica Krupnicza, czyli pierwszy woonerf w Krakowie”. Celem tego projektu jest rewitalizacja ulicy Krupniczej poprzez zamienienie jej w szeroki trakt spacerowy z uspokojonym ruchem samochodowym i jednym poziomem jezdni.
Jest też plan remontu fontanny w Parku Lotników oraz pomysł zainstalowania 30 kamer internetowych w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców Krakowa i turystów, dzięki którym będzie można na żywo zobaczyć jak wygląda miejsce, do którego zmierzamy przyjechać.
W kategorii kultura można znaleźć m.in. projekt “Wyspiański w Krakowie”, jego autor proponuje, aby na rondach czterech dzielnic mieszkańcy wykonali mozaiki znanych portretów dzieci autorstwa Wyspiańskiego, np Helenki i Stasia.
Jest też pomysł stworzenia mobilnej biblioteki w formie Book Trucka serwującego mieszkańcom książki i wyposażonego w leżaki i pufy. Samochód miałby codziennie parkować w innym miejscu Krakowa i prowadzić mobilną wypożyczalnię książek wraz z czytelnią na świeżym powietrzu.
16 projektów dotyczy sportu. Wśród nich m.in. budowa toru do jazdy na rolkach; stworzenie magicznej górki w Parku Jordana czy instalacja otwartego parkietu do tańca w plenerze.
Jedynie dwa projekty ogólnomiejskie znalazły się w kategorii infrastruktura rowerowa. Pierwszy polega na udostępnieniu mieszkańcom Krakowa 18 rodzinnych rowerów cargo, które będą wypożyczane kolejnym zgłaszającym się osobom na ustalony z góry okres np. 2 tygodni. Drugi to pomysł budowy trasy rowerowej, która połączy krakowskie parki oraz miejsca użyteczności publicznej, a w przyszłości może nas zaprowadzić nawet do Ojcowa.
W ostatniej kategorii (społeczeństwo) mamy 10 projektów, m.in. stworzenie punktu, w którym będą bezpłatnie dostępne maszyny do szycia, a także organizowane kursy szycia, czy pomysł naprawienia krakowskiego samorządu.
Jak głosować?
W tym roku głosowanie trwa od 17 do 30 czerwca i odbywa się drogą elektroniczną oraz za pomocą papierowych kart, które można wrzucić do urny w jednym z kilkunastu punktów zlokalizowanych na terenie całego miasta
Głosując za pośrednictwem internetu najpierw musimy się zarejestrować, podając swoje imię nazwisko, PESEL, dokładny adres i numer telefonu komórkowego. Otrzymany sms-em kod wpisujemy w specjalne okienko i już możemy przystępować do głosowania.
Aby nasz wybór był ważny musimy oddać głos na sześć różnych projektów, w tym trzy głosy na zadania o charakterze lokalnym w dzielnicy swojego zamieszkania i trzy głosy na zadania o charakterze ogólnomiejskim.
Każdemu wybranemu projektowi przyznajemy punkty od 1 do 3.
Z kolei w głosowaniu papierowym wypełnione karty wrzucamy do urny. To głosowanie będzie odbywać się za okazaniem dokumentu potwierdzającego tożsamość. W niektórych punktach będzie również możliwość oddania głosu on-line.
Dodatkowo organizowane będą mobilne punkty głosowania podczas wybranych imprez miejskich i dzielnicowych:
17 czerwca – Jarmark Świętojański – 11.00–14.00
17 czerwca – Święto Dzielnicy II Grzegórzki – 14.00–16.00
17 czerwca – Dzień Branic – 17.00–19.00
18 czerwca – Jarmark Świętojański – 11.00–19.00
24 czerwca – Piknik Lotniczy – 9.00–19.00
24 czerwca – Dzień Zesławic – 16:00–20:00
25 czerwca – Piknik Lotniczy – 9.00–19.00
25 czerwca – Bitwa o Mistrzejowice – 12.30–17.00
Mobilne punkty głosowania będą również dostępne na piknikach obywatelskich:
17 czerwca – piknik BO w parku Bednarskiego – 12.00–16.00
18 czerwca – piknik BO w parku Ratuszowym – 12.00–16.00
25 czerwca – piknik BO na Błoniach – 12.00–16.00
Pikniki obywatelskie będą również okazją do zaprezentowania przez wnioskodawców swoich projektów poddanych pod głosowanie. Po godz. 16.00 planowane są potańcówki.