PILNE

Budżet obywatelski: tylko 14 mieszkańców dopięło swego

13 czerwca 2017 Miasto
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Jedynie czternastu osobom udało się przekonać urzędników, że warto dać szansę ich propozycjom zgłoszonym do budżetu obywatelskiego.

W sobotę rusza głosowanie w tegorocznej, czwartej już, edycji budżetu obywatelskiego. W pierwszym etapie mieszkańcy Krakowa zgłosili 587 projektów ogólnomiejskich i dzielnicowych. Połowa z nich nie przeszła jednak przez urzędnicze sito. W wyniku oceny formalno-prawnej w części ogólnomiejskiej odrzucono 133 projekty. 36 mieszkańców zgłosiło swój protest i po ponownym sprawdzeniu rada BO przywróciła do głosowania 10 propozycji.

W części dzielnicowej odrzuconych zostało 147 projektów. Zaprotestowało 37 autorów, ale tylko czterem udało się przekonać urzędników, by przywrócili ich projekty.

W efekcie do udziału w głosowaniu zakwalifikowano 111 projektów ogólnomiejskich oraz 208 projektów dzielnicowych, czyli w sumie 319 propozycji.

W tym roku będzie można głosować m.in. na następujące propozycje:

"Smok co krok"

“Kraków Zdrój - wypoczynek przy zdrojach artezyjskich”

“Zielona ulica Krupnicza, czyli pierwszy woonerf w Krakowie”

"Naprawiamy krakowski samorząd"

Głosowanie odbędzie się w dniach od 17 do 30 czerwca.

Wprowadziliśmy dwie ważne zmiany w zasadach głosowania. Po pierwsze, przywracamy możliwość głosowania papierowego. Po drugie, po zeszłorocznych doświadczeniach, zdecydowaliśmy się na weryfikację tożsamości osób głosujących – mówi zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta Andrzej Kulig.

Wypełnione karty będą wrzucana do urny. To głosowanie będzie odbywać się za okazaniem dokumentu potwierdzającego tożsamość. Jeżeli chodzi o głosowanie elektroniczne, to mamy nową aplikację, która jest zabezpieczona kodem SMS, a więc, żeby oddać głos, mieszkaniec podczas zakładania profilu do głosowania będzie musiał go potwierdzić unikatowym hasłem SMS, które otrzyma na wskazany przez siebie numer telefonu komórkowego – wyjaśnia Mateusz Płoskonka z urzędu miasta.

Platforma do głosowania zostanie uruchomiona pod adresem budzet.krakow.pl.

Karty do głosowania będzie można wydrukować samodzielnie lub pobrać w punktach głosowania, których wykaz dostępny jest tutaj, a następnie wrzucić do przygotowanych urn.

W niektórych punktach będzie również możliwość oddania głosu on-line.

Dodatkowo organizowane będą mobilne punkty głosowania podczas wybranych imprez miejskich i dzielnicowych:

17 czerwca – Jarmark Świętojański – 11.00–14.00

17 czerwca – Święto Dzielnicy II Grzegórzki – 14.00–16.00

17 czerwca – Dzień Branic – 17.00–19.00

18 czerwca – Jarmark Świętojański – 11.00–19.00

24 czerwca – Piknik Lotniczy – 9.00–19.00

24 czerwca – Dzień Zesławic – 16:00–20:00

25 czerwca – Piknik Lotniczy – 9.00–19.00

25 czerwca – Bitwa o Mistrzejowice – 12.30–17.00

Mobilne punkty głosowania będą również dostępne na piknikach obywatelskich:

17 czerwca – piknik BO w parku Bednarskiego – 12.00–16.00

18 czerwca – piknik BO w parku Ratuszowym – 12.00–16.00

25 czerwca – piknik BO na Błoniach – 12.00–16.00

Pikniki obywatelskie będą również okazją do zaprezentowania przez wnioskodawców swoich projektów poddanych pod głosowanie. Po godz. 16.00 planowane są potańcówki.

Każdy głosujący musi oddać głos na sześć różnych projektów, w tym trzy głosy na zadania o charakterze lokalnym w dzielnicy swojego zamieszkania i trzy głosy na zadania o charakterze ogólnomiejskim.

Najwyżej oceniony przez głosującego projekt zadania otrzymuje 3 punkty, a najniżej – 1 punkt. W celu oddania ważnego głosu należy ręcznie uzupełnić wszystkie rubryki.

Głos będzie nieważny, jeżeli:

na karcie głosowania lub podczas głosowania za pośrednictwem platformy internetowej podane dane będą niewłaściwe lub wymagane dane nie zostaną podane;

dane na karcie głosowania nie będą wypełnione czytelnie, pismem odręcznym lub nie będą posiadać czytelnego podpisu;

dane na karcie do głosowania lub dane podane podczas głosowania za pośrednictwem platformy internetowej zostaną wpisane niewyraźnie lub zostaną wpisane w niewłaściwej rubryce;

w wyniku weryfikacji karty zostanie stwierdzony brak podpisu na karcie do głosowania lub dane osobowe lub numer PESEL będą niepoprawne;

w wyniku weryfikacji stwierdzone zostanie, że głos został oddany więcej niż jeden raz. 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.