Kontrowersje wokół konkursów na dyrektorów krakowskich szkół, walka wiceprezydent Katarzyny Król z rodzicami i nauczycielami, sprawa Lasu Borkowskiego, a także eksperyment z zieloną farba na Placu Nowym oraz zmiany w strefie płatnego parkowania. Tymi tematami żyli czytelnicy news.krakow.pl w 2017 roku.
1. Klauzula sumienia
Hitem mijającego roku był na naszym portalu artykuł, w którym prezentowaliśmy nazwiska krakowskich lekarzy stosujących tzw. klauzulę sumienia. Chodzi o medyków, którzy w 2014 roku podpisali “Deklarację Wiary Lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej”. Swój podpis pod dokumentem przygotowanym przez Wandę Półtawską, lekarkę i przyjaciółkę Jana Pawła II złożyło ponad 3,8 tys. osób, w tym trzynastu lekarzy z Krakowa.
2. Dyrektor traci stanowisko. Mąż kurator obraża w sieci
Sporym echem odbiła się również sprawa Artura Ławrowskiego, dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7, który nie tylko stracił stanowisko, ale również został w sieci pomówiony przez Ryszarda Nowaka, dyrektora XII LO, a prywatnie męża Barbary Nowak, małopolski kurator oświaty.
O tej sprawie informowaliśmy wielokrotnie:
Artur Ławrowski stracił stanowisko
Zaskakująca propozycja dla dyrektora szkoły
3. Wiceprezydent donosi na rodziców uczniów
Ze sprawą Artura Ławrowskiego wiąże się bezprecedensowe posunięcie wiceprezydent Krakowa Katarzyny Król, która na protestujących w obronie dyrektora rodziców nasłała policję.
Sprawa z zawiadomienia Król o nawoływanie do przestępstwa, mającego polegać na deklaracjach, że w proteście nie pośle się dziecka do szkoły zakończyła się umorzeniem.
4. Nie wolno krytykować urzędników
W tym roku wiceprezydent Król zasłynęła jeszcze jednym posunięciem. Jedna z dyrektorek szkół, otwarcie krytykująca poczynania magistratu w kwestii realizacji reformy edukacji, otrzymała od Król list, w którym wiceprezydent ostrzegała przed konsekwencjami publicznego krytykowania urzędników.
5. Rzecznik prasowy bez prawa do wypowiadania się
Sporo emocji wśród naszych czytelników wywołała też sprawa zamknięcia ust Waldemarowi Żurkowi, rzecznikowi prasowemu krakowskiego Sądu Okręgowego, który po zmianach personalnych dokonanych w sądzie przez ministra Zbigniewa Ziobrę otrzymał od swojego przełożonego zakaz wypowiadania się w sprawach zmian kadrowych w całym okręgu krakowskim. - Na jakiej podstawie prawnej odebrano prawo do udzielenia informacji sędziemu Waldemarowi Żurkowi? Czy ktoś ma takie prawa, żeby zabierać innym wolnym ludziom prawo do wypowiedzi? - zastanawiali się nasi czytelnicy na forum dyskusyjnym.
6. Las Borkowski do sprzedania czy wycinki?
W tym roku mieszkańców Krakowa zelektryzowała również sprawa Lasu Borkowskiego. Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego wraz z dwoma innymi właścicielami postawili Gminie Kraków ultimatum. Zażądali 16 milionów złotych za 15 hektarowy las, grożąc przy okazji jego wycinką. Miasto było gotowe zapłacić za teren 10 mln zł, a negocjacje utknęły w martwym punkcie. Sprawa do dziś nie jest załatwiona.
7. Kosztowny eksperyment z zieloną farbą
Miastu udało się natomiast pozbyć zielonej farby, którą wcześniej urzędnicy pokryli fragment Placu Nowego. Do usunięcia szpecącej powłoki zmusił urzędników małopolski konserwator zabytków.
Eksperyment z zieloną farbą sporo nas jednak kosztował.
8. Wycinka miejsc parkingowych
Kilka milionów pochłonęły natomiast zmiany, jakie miasto zafundowało nam w tym roku w strefie płatnego parkowania. Ta sprawa również wywołała mnóstwo emocji wśród naszych czytelników. O zmianach informowaliśmy wielokrotnie. A tak do zmian szykował się ZIKiT.
9. Asystentka wicedyrektorem
Krótkotrwałe zmiany zaszły też w tym roku w urzędzie miasta, kiedy była asystentka wiceprezydent Katarzyny Król została wicedyrektorem w Zespole Ekonomiki Oświaty. Na tym stanowisku utrzymała się jednak tylko trzy miesiące.
10. Wsparcie dla rodzin
Dobrą informacją tego roku było przyjęcie przez radnych programu wsparcia rodzin, w których wychowuje się niepełnosprawne dziecko. Wszyscy członkowie rodziny będą mogli liczyć na szereg ulg i zniżek, również w krakowskim MPK.
Fot. pixabay.com